1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Danıştay, kritik davaları jet hızıyla bitirdi

19 Şubat 2011 23:25
Yazdır

Yüksek yargı reformunun gündeme gelmesiyle Danıştay'ın kritik davaları jet hızıyla bitirmesi dikkat çekti. Kamu aleyhine 10 milyarlık dava sonuçlandı

İş yükü nedeniyle binlerce dosyanın kapağını yıllardır açamayan Danıştay, yüksek yargı reformunun gündeme gelmesinin ardından jet hızıyla kritik davaları sonuçlandırmaya başladı. Danıştay'ın yaklaşık son 10 gün içinde sonuçlandırdığı davaların tutarı 10 milyar lirayı geçti. Danıştay'ın başta vergi cezalarına ilişkin olmak üzere ekonomi konularında verdiği kararlar, Ankara'da tartışma konusu oldu. İki ve üç yıldan önce sonuçlandırılmaz denilen milyar liralık davalar, 6-8 ay gibi rekor denecek sürelerde sonuçlandırılmaya başlandı. Bu davaların başında ise Doğan Grubu'na kesilen vergi cezaları ile ilgili davalar geliyor. Danıştay, vergi mahkemelerinde grubun lehine sonuçlanan kararın tamamında bozma kararı verdi. Yine, grubun lehine sonuçlanan davalarda ise onama verdi.

MERKEZ VAKFI CEZASI DA BİTTİ

Daha önce Doğan Grubu'nun aleyhine sonuçlanan 1.8 milyar liralık cezada bozma kararı veren Danıştay, dün de faizi ile birlikte 679 milyon liralık ceza ile ilgili grubun lehine karar verdi. Maliye Bakanlığı kaynakları, cezalarla ilgili Danıştay'dan çıkan kararların yüzde 99'unun grubun lehine sonuçlandığını belirttiler. Yetkilerin verdiği bilgiye göre, Danıştay ve vergi mahkemelerinden yaklaşık 6 milyar liralık cezanın 5.5 milyar liralık kısmı grubun lehine sonuçlandı. Geri kalan kısımla ilgili dava süreci ise devam ediyor. Danıştay, Doğan Grubu'nun vergi cezalarının dışında, son 10-15 günlük süre içinde Merkez Bankası Vakfı'na kesilen 5 milyar liralık vergi cezasıyla ilgili davayı da sonuçlandırdı.

KAMUNUN ALEYHİNE

Danıştay, vergi mahkemesi tarafından vakfın aleyhine sonuçlanan vergi davasında bozma kararı verdi. Ayrıca yine son dönemde, Toprakbank'ın eski sahibi Halis Toprak'ın grup şirketlerine el konulmasıyla ilgili TMSF kararında yürütmeyi durdurma kararı verilirken, Şeker Fabrikaları'nın satışının da iptal edilmesi yönünde karar çıktı. Böylece, son dönemde alınan kararların tutarı 10 milyar lirayı geçmiş oldu. Davaların tamamı da, kamu kurumlarının aleyhine sonuçlandı. Danıştay kararı sonrası mükellefler milyarlaca liralık vergi borcundan da kurtuluyor. ? HÜSEYİN ÖZAY

Star Gazetesi
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
Bu haber 11,177 defa okundu. 10 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
OHAL'den rahatsızlık duyuyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam