1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Askeri mahkemede yargılanan sivil memura AİHM tazminatı

01 Haziran 2011 07:00
Yazdır

Falakaya yatırılan Derman'a 43 bin euro

AVRUPA İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), gözaltında falakaya yatırılan, üzeri soyulduktan sonra, gözleri bağlanarak, hortumla üzerine tazyikli su sıkılan bir vatandaşın yaptığı şikâyet başvurusunda Türkiye'yi haksız buldu. Emrullah Derman isimli vatandaşın 2002 yılında yaptığı şikâyeti değerlendiren AİHM, ''Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin kötü muamele ve işkencenin yasaklanmasıyla ilgili 3. maddesini ihlal ettiğine'' hükmetti. AİHM kararı gereği Türkiye, 1963 doğumlu Derman'a mahkeme masrafları dahil 43 bin euro ödeyecek. İstanbul'da yaşayan ve mağaza sahibi olduğu belirtilen Derman, 1999'da soygun suçlamasıyla gözaltına alındığında kötü muamele ve işkence gördüğü gerekçesiyle AİHM'ye başvurmuştu. Başvuruda, gözaltındaki kötü muamelenin doktor raporlarında tespit edildiği belirtilirken, Derman'ın yaşadığı şok yüzünden hâlâ psikolojik tedavi gördüğü bildirilmişti. Derman'a kötü muamele yapan kamu görevlilerine verilen 10 aylık cezanın tecil edildiği de kaydedilmişti.

TSK tercümanı 15 bin euro kazandı

AVRUPA İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), askeri mahkemede yargılanarak mahkûm olan bir sivil vatandaşın yaptığı başvuruda Türkiye'yi haksız buldu. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından memur statüsüyle tercüman olarak Ankara'da işe alınan 1970 doğumlu Mualla Gökçe İçen, 2004'te üstleriyle yaptığı tartışma sonucunda, "amirlerine hakaret ve emirlere uymamak suçundan'' askeri mahkemede 7 ay hapis cezasına çarptırılmış ve cezasının yarısını askeri bir hapishanede geçirmişti. İçen, 2006'da AİHM'ye yaptığı başvuruda, sivil bir vatandaş olmasına rağmen askeri mahkemede yargılanmasını gerekçe göstererek, "Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin adil yargılanma hakkıyla ilgili 6. maddesinin 1. fıkrasını ihlal ettiğini'' ileri sürmüştü. Şikâyet başvurusunu haklı bulan AİHM, İçen'e, 15 bin euro maddi tazminat ödenmesini kararlaştırdı.

Sabah
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Sizce, Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkarılmalı mı?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam