1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

1.3 milyon kişi sandık başında görev yapacak 101 milyon lira alacak

12 Haziran 2011 08:22
Yazdır

Ceyhun KUBURLU

Bugünkü genel seçimde 199 bin 207 adet sandıkta toplam 1 milyon 394 bin 449 kişi görev alıyor. Sandık kurulu başkanı, devlet memuru ve siyasi parti üyeleri toplam 3 gün sürebilecek mesai karşılığında toplam 101 milyon lira alacak.BUGÜN gerçekleşen genel seçimde 199 bin 207 adet sandıkta toplam 1 milyon 394 bin kişi görev alıyor. Bu sayı partilerin gönüllü çalışanlarıyla artıyor. 50 milyon 189 bin kişinin oylarını koruyacak sandık kurulu başkanı, devlet memuru ve siyasi parti üyeleri 101 milyon 794 bin 777 lira para kazanacak. Görevliler arasında en yüksek ücreti sandık kurulu başkanı alacak. En az parayı ise seçim için eğitim almayan parti üyeleri kazanacak. Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı'nın verilerine göre sandıklarda 199 bin 207 başkan bulunuyor. Sandık başkanları 3 günlük ücret, memurlar ise 2 günlük para alacak. Eğitim verilmeyen sandık kurulu memuru ve parti üyeleri ise tek gün üzerinden ücretlendiriliyor.

Gönüllüler de var

Geçtiğimiz seçimlerde en yüksek oyu olan 5 partinin görevlileri de Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı tarafından görevlendirildi. Bunun dışında bağımsız milletvekili adaylarını destekleyenler ile partilerin diğer çalışanları da oy sandıklarının güvenliği için gönüllü olarak çalışıyor.

Kim ne kazanacak

Milletvekili genel seçimlerinde sandık başkanı, üye ve bina sorumlularına yapılacak net ödemelere göre 1.3 milyon kişi 101 milyon lira para kazanacak.

Seçimde görevli sandık kurulu başkanı 168 TL alacak.

Devlet memuru olan ve eğitim verilen üyeye 98 TL ödeme yapılacak.

Eğitim verilmeyen sandık kurulu memur üyesi ile siyasi parti üyelerine 49 TL verilecek.

Bina sorumluları da 168 TL ücret alacak.

Toplam maliyet 246 milyon lira

GENEL seçimin maliyeti, geçtiğimiz seçimlere göre artış kaydetti. Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı bu yıl seçiminin toplam maliyetini 246 milyon 298 bin lira olarak açıkladı. Oy verme kabini, sandık, mühür, oy zarfı ve pusulası ile sandık kurulu başkan ve üyelerine ödenecek ücretlerin toplam tutarının 246 milyon 298 bin 170 lira olduğu belirtildi. Oy pusulalarının basımı 899 bin liraya gerçekleşti.

Kumanya işini partiler çözüyor

Sandık görevlileri için kumanyalar da partiler tarafından hazırlandı. Partiler bu seçimlerde kumanyaları profesyonel bir şekilde dağıtacak.

Kumanya paketlerinin için de ise her ilde farklı yiyecekler seçildi. Paketlere sandviç, tost, lahmacun, kola, meyve suyu, ayran, su, kek, bazı tatlı çeşitleri ve meyve gibi değişik yiyecekler konuldu.

Partilerin İl Başkanlıkları saat 10.00 gibi kumanyaları sandıkların bulunduğu noktalara taşıyacak. Yetmediği takdirde bölge sorumluları kumanya takviyesi yapacak.

Hürriyet
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
Bu haber 24,735 defa okundu. 7 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Elektronik ürünü hangi internet sitesinden alırsınız?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam