1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

AB uzmanlarının fazla maaşı Maliye'ye takıldı

27 Haziran 2011 07:25
Yazdır

Mali disiplinden taviz vermeyerek bütçe performansını iyileştiren Maliye Bakanlığı, Avrupa Birliği (AB) uzmanlarını üzdü.

Bakanlık birimleri tarafından yapılan kontrollerde AB uzmanlarının fazladan maaş aldığı ortaya çıktı. Avrupa Birliği Genel Sekreterliği (ABGS) çalışanlarının maaşı yeni dönemde yaklaşık yüzde 5 oranında düşecek. Maaşlardaki düşüşün çalışanlara yansıması 150-200 lira civarında olacak. Edinilen bilgilere göre ABGS çalışanlarına yönelik Maliye'nin tespiti kısa süre önce ortaya çıktı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni kabine yapısında Avrupa Birliği Bakanlığı'nın bulunması üzerine teşkilat yapısı gözden geçirildi. Bu kapsamda Bakanlık çalışanlarının mali yükümlülükleri yeniden düzenlenirken, Avrupa Birliği Genel Sekreterliği çalışanlarının fazla maaş aldığı tespit edildi. Denetim birimlerinin kontrollerine göre 2009 yılında yapılan maaş düzeltmesinin üzerine memurlara verilen yıllık maaş zammı da dahil edilmiş. Maliye'nin tespitlerine göre bu zammın geri alınması üzerinde duruluyor. Fazla maaşın geri alınabilmesi için ise Sayıştay'ın konuya ilişkin tespitte bulunması gerektiği vurgulanıyor. Avrupa Birliği uzmanlarının maaşlarına ilişkin değerlendirmede bulunan Maliye bürokratları ise fazla maaşın iade edilebileceğini söyledi. İki yıllık döneme ilişkin fazla miktarın iade edilmese dahi yeni dönemde maaşların ortalama 150-200 lira civarında düşüş göstereceğini ifade eden bir Maliye yetkilisi süreci şöyle anlattı: "Genel sekreterlik çalışanlarının maaşlarında 2009 yılında bir düzeltme yapılmış. Ancak bu düzeltmenin üzerine bir de memurlara verilen altı aylık zamlar eklenmiş. Böyle olunca da ortaya yüzde 4-5 civarında bir fazla maaş çıkmış. Bakanlık kurulduktan sonra ABGS'de çalışan uzmanların maaşı olması gereken düzeye inecek." Aynı yetkili, fazla maaş konusuna ilişkin olarak Sayıştay'ın devreye girerek tespitte bulunmasının süreç açısından gerekli olduğunun altını çizdi. Avrupa Birliği Genel Sekreterliği'nde uzman ağırlıklı olmak üzere üst düzey bürokratlarla birlikte yaklaşık 420 alt ve üst düzeyde memur çalışıyor.

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
Bu haber 16,478 defa okundu. 5 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Lojmanların, içinde oturanlara, ihalede oluşan en yüksek bedelle satılacak olmasını;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam