Memurlar.Net

Yazdırma Seçenekleri : Renkli Yazdır Siyah Beyaz Yazdır Resimleri Gizle
https://www.memurlar.net/haber/201055/
Yazdırılma Tarihi : 21 Ocak 2020 Salı 08:26

4 askeri şehit etti 6 yıl hapis yatacak

Haber Tarihi : 23 Temmuz 2011 08:25

Askeri Yargıtay, emrindeki askere ceza olarak pimi çekilmiş el bombası vererek 4 askerin şehit olmasına neden olan Teğmen Mehmet Tümer'e verilen 9 yıl 2 aylık hapis cezasını onadı

Elazığ Karakoçan'daki Koçyiğitler 2. Motorlu Piyade Taburu'nda 17 Ağustos 2009'da, sürdürülen iç güvenlik harekatı sırasında Tümer, emirlerini yerine getirmediği gerekçesiyle cezalandırmak amacıyla piyade onbaşı İbrahim Öztürk'ün eline pimi çekilmiş el bombası verdi. Ancak, onbaşının uzun süre elinde gezdirdiği bomba patladı. Patlama sonucu Öztürk ile birlikte piyade çavuş İbrahim Yaman, piyade onbaşı Ali Osman Altın ve er Mesut Bulut şehit oldu.

Habertürk'ün haberine göre, 8. Kolordu Askeri Mahkemesi tarafından tutuklanan ve ?bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak? suçlamasıyla yargılanan Tümer 9 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı. Onamayla cezası kesinleşen Tümer toplam 6 yıl 14 gün hapis yatacak.

Tümer'in suçu taksirle değil kasıtla işlediğini savunan şehit yakınları ise davayı AİHM'ye taşımaya hazırlanıyor. Cezayı az buldukları için Askeri Yargıtay'a başvurduklarını belirten avukat Özgür Murat Büyük ?Kararını bozacağını düşünüyorduk. Beklentimiz boşa çıkt? dedi.

Şehit onbaşı Öztürk'ün babası Hacı Öztürk ise, kararın kendileri için hayal kırıklığı olduğunu savundu. Öztürk ?Şimdi her asker için 1.5 yıl hapis yatacak? diye tepki gösterdi.