1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Emekliliğe teşvik, neden tüm kamu için düşünülmez?

Daha önce bazı kurumlarda hayata geçirilen ve olumlu sonuç alınan bir uygulama bulunmaktadır. Emekliliği dolan personel, emekli ikramiyesi yüzde 20 veya yüzde 30 oranında zamlı verilerek, emekliliğe teşvik edilmektedir. Bu uygulama son olarak hem Meclis'te hem PTT'de gündeme gelmektedir. Ancak, neredeyse tüm kamu kurumlarında, emeklilik için gerekli şartları taşımasına rağmen, emekli olduğunda alacağı aylık düşeceği için emekli olmayan ve kamuda iş verilmeyen bir çok personel bulunmaktadır. Bu şekilde bir uygulamanın genel düzenleme olarak çıkarılması halinde, hem kamu kurumları rahatlayacak hem de emeklilik sayesinde, bir sonrasi yıl daha fazla insan memurluğa alınabilecektir.
10 Ekim 2011 00:19
Yazdır

Tüm kamu kurumlarında, hem emeklilik yaşını hem de süresini dolduran personel bulunmaktadır. İstisnalar dışında, genel olarak bu personele iş verilmemektedir.

Diğer taraftan, bu personel, maaşları düşeceği için de emekli olmak istememektedir.

Yaşanan sorunu çözmek amacıyla daha önce bir kaç kurumda uygulanan güzel bir yöntem bulunmaktadır. Emekli ikramiyesinin zamlı ödenmesi yöntemi...

Şimdi bu öneri hem Meclis teşkilat kanunun değişikliği sırasında hem de PTT'nin AŞ yapılmasına ilişkin KHK taslağı sırasında gündeme gelmektedir. Ancak uygulamanın sadece bu iki kurumla sınırlı tutulmayarak genel bir düzenleme olarak çıkarılmasında fayda bulunmaktadır.

Bu sayede hem kamu kurumları daha rahatlayacak hem de emekli olan personel sayısının yerine genç personel alınabilecektir.

Bu hususu SGK, Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı yetkililerinin dikkatine sunuyoruz.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 2
Bu haber 49,441 defa okundu. 74 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Her yaz, en az bir defa, tatile çıkabiliyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam