1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Uzman doktorlara zorunlu hizmet/ Video

11 Ekim 2011 13:57
Yazdır

Sağlık Bakanlığı, Doğu ve Güneydoğu'ya uzman doktor göndermenin yolunu buldu. Tıp eğitimini tamamladıktan sonra zorunlu hizmet yapan hekimler, uzman olduktan sonra da, ?mecburi hizmet senedi' imzalayacaklar.

Bu hizmeti yerine getirmeyen uzman doktorlar, hem devlete tazminat ödeyecek hem de özel ya da kamu hiç bir hastanede çalışamayacak.

Kanun hükmünde kararname şeklinde hazırlanan taslak üzerindeki çalışmalarda sona yaklaşıldı. Uygulama başladığında uzman doktorlar, göreve başlamak için zorunlu hizmet senedi imzalayacak. Yani belirli bir süre hizmet vermeyi kabul edecek.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ?Doktorların zaten devlet hizmeti yükümlülüğü var. Bakanlık adına uzmanlık eğitimi yapmışsa bu hususta yükümlülükler oluyor, bu çok doğaldır? dedi.

Zorunlu hizmete gitmeme ya da tamamlamadan geri dönmenin de yaptırımı ağır. Bu durumdaki bir hekim kamu ya da özel hastanelerde çalışamayacak. Hatta bir tazminat ödemesi gündeme gelecek.

Düzenlemenin anayasal haklara aykırı olduğunu belirten Türk Tabipleri Birliği ise uzman doktora mecburi hizmet uygulamasına tepkili.

MİRAY AKDAĞ ULUÇ

NTV
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
Bu haber 6,379 defa okundu. 8 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Her yaz, en az bir defa, tatile çıkabiliyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam