1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Takvim gazetesi, memur maaş düzeninde yeni bir reform çalışması yürütüldüğünü iddia etti

28 Mart 2012 09:04
Yazdır

Asrın reformu

Memurların çalışmalarını düzenleyen 657 sayılı kanun değişiyor. TAKVİM, yeni memur sisteminin detaylarına ulaştı: Ücret sistemi silbaştan olacak, özlük hakları artacak

Kamu çalışanları dikkat! 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu tamamen değişiyor. Maliye Bakanlığı, 657 sayılı Kanun'u değiştirmek için düğmeye bastı. TAKVİM'in ulaştığı bilgilere göre; Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü'nde devam eden çalışmalar sona yaklaştı.

KABİNEYE GİDECEK

657 sayılı Kanunu değiştirmek isteyen hükümet, kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarında düzenleme yapmak amacıyla TBMM'den yaz tatili öncesi kanun hükmünde kararname yetkisi alacak. Devrim niteliğindeki çalışma ile farklı personel kanunları son bulacak, bazı istisnalar dışında tek bir personel kanunu olacak. Kamudaki sözleşmeli, kadrolu gibi ayrımlar yeniden düzenlenecek, haksızlıklar giderilecek. Memurlar arasında tartışmalara neden olan bazı uygulamalar da böylece son bulacak. Çalışma ile kamu görevlilerinin maaş sistemi de sadeleşmiş olacak. Maaşlar belirlenirken dikkate alınan parametreler yeniden belirlenecek ve yaşanan karmaşık-lık yok edilecek. Devlet Memurları Kanunu'nda yer alan sınıflar yeniden düzenlenecek. TAKVİM'e bilgi veren yetkililer uzun bir süredir devam eden taslak üzerindeki çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü ve kısa sürede tamamlanacağını belirtti. Çalışmaların bitirilmesinin ardından taslakla ilgili memur sendikalarının da görüşü alınacak. Taslak daha sonra Bakanlar Kurulu'nda gündeme gelecek.

ÜCRETLER YENİDEN BELİRLENECEK

Reform niteliğindeki yeni düzenleme ile kamuda çalışan memurların mali haklarıyla ücret sistemi de değişiyor. Maaşlar temel ücret, görev ücreti, başarı ücretinden oluşacak. Şu anda uygulanmakta olan ek gösterge sistemi de böylece kaldırılmış olacak. Memurların maaşları görev ücret gruplarına göre ödenecek. Yeni sistem sayesinde büyükşehirlerde zor şartlarda görev yapan personele emsali personele göre daha yüksek ücret ödenebilecek. Memurların Doğu'ya ve kalkınmada öncelikli yörelere gitmeleri de teşvik edilecek. Bu amaçla, bu bölgelerde çalışanların ücretlerinde teşvik edici düzenlemelere gidilecek.

KAMUDA 2.8 MİLYON KİŞİ ÇALIŞIYOR

Türkiye'de 1.9 milyon devlet memuru bulunuyor. Kamu kurum ve kuruluşlarında toplam çalışan sayısı ise 2.8 milyon. En fazla devlet memuru, eğitimde istihdam ediliyor. Eğitim-öğretim hizmetlerinde devlet memurlarının yüzde 39.3'ü istihdam edilirken, bunu yüzde 20.1 ile genel idare , yüzde 13.4 ile sağlık, yüzde 12.4 ile emniyet izliyor. Devlet memurlarının yüzde 62'sini erkekler, yüzde 38'ini kadınlar oluşturuyor.


Takvim'in dün yayımladığı 'Asrın reformu' haberi gündeme bomba gibi düştü. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda yapılacak büyük değişiklikleri yazdığımız haberin ardından, telefonlarımız kilitlendi. Kamu çalışanları yeni sistemin detaylarını öğrenmek için sorularını iletti. Bugün ve yarın reformun detaylarını aktarmaya devam edeceğiz. Sona yaklaşılan çalışma ile memurların özlük haklarından ücret sistemine kadar herşey yeniden belirleniyor. Dün detaylarını vermeye başladığımız yeni çalışmada, emeklilik düzenlemesi de yer alacak.

MAAŞLAR ZAMLANACAK

Yeni çalışmada ek gösterge tamamen kalkarken, bu durum memurların emeklilik sistemini de etkileyecek. Emeklilikte alınacak maaşlar tamamen memurların görev ücretlerine göre belirlenecek ve ödeme gruplarına göre yapılacak. Daha önce göstergelere göre belirlenen emeklilik şartları şimdi görev ücretlerine göre belirleneceği için başta yöneticiler olmak üzere memurların emekli olduklarında alacakları maaşlarda da artışlar meydana gelecek. Genel müdür yardımcısı, daire başkanı ve şube müdürü gibi görevdeki memurlar emekli olduklarında şimdiki sistemden daha fazla ücret almış olacak. Memurlar arasındaki gösterge farklılıkları tamamen ücret grupları ile belirlenecek. Bu durum emekliliğe de yansıyacak.

YENİ NUMARA...

Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü'nde büyük bir gizlilik içinde devam eden çalışma tamamlandığında TBMM yaz tatiline girmeden değişiklik hayata geçirilecek. Değişiklik tamamlandığında yıllardır konuşulan '657'ye tabi memur' tabiri de tarihe karışacak. Kanunun yeni bir numarası olacak. Böylece kamu personeli bu yeni numara ile anılacak.

Çakılı kadro değişiyor

Yeni sistemde çakılı olarak görev yapan başta sağlıkçılar olmak üzere birçok memur için de değişiklikler sözkonusu. Çoğunluğu sözleşmeli olarak görev yapan memurların, tek bir yerde çalışmaları bu sistem ile değişecek. Yeni sistemde memurların tayin şartları üzerinde de çalışmalar yürütülüyor.

Takvim
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
Bu haber 56,645 defa okundu. 47 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Her yaz, en az bir defa, tatile çıkabiliyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam