1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

KPSS'de kim hangi testi almalı?

2012 KPSS Lisans sınav kılavuzu yayımlandı. Sınavda 4 adet oturum bulunmaktadır. Herkesin 4 oturuma kaltılması zorunlu değildir. Bu nedenle hangi adayların hangi oturumları alması gerektiği ve sınav puanlarının hangi mesleklere yönelik olduğuna dair bir açıklama yayımlıyoruz.
10 Nisan 2012 15:04
Yazdır

KPSS3 PUANI NEREDE KULLANILMAKTADIR?
BU PUAN İÇİN HANGİ TESTLER ALINMALIDIR?
YABANCI DİL TESTİNİ ALMAK ZORUNLU MUDUR?

* 1-) ÖSYM tarafından yürütülen merkezi yerleştirme işlemlerinde,
2-) 4/B'li sözleşmeli personel ve
3-) işçi alımlarında,
4-) Gümrüğe, Diyanete, askeri kurumlara, Adalet Bakanlığına memur ve sözleşmeli personel alımında

KPSSP3 puanı kullanılmaktadır. Bu puan için sadece Cumartesi sabah oturumuna katılınması yeterlidir. Cumartesi öğleden önceki oturumda yer alan yabancı dil testini çözmek bile zorunlu değildir. Bu testin KPSSP3 puanı üzerinden bir etkisi yoktur.

Özetle; müfettiş, uzman ve denetçi yardımcılığı gibi KPSS-A kadroları dışında kalan tüm memur kadrolarına KPSSP3 ile atama yapılmakta olup, bunun için Cumartesi sabah oturumu testinin alınması yeterlidir.

CUMARTESİ ÖĞLEDEN SONRAKİ OTURUMLARA KİM KATILMALIDIR?

Cumartesi öğleden sonrasi oturumda, Eğitim Bilimleri testi yer almaktadır. Bu test öğretmen olma hakkı bulunan adaylara yöneliktir. Kimlerin öğretmen olma hakkı var? Bu sorunun yanıtı 80 sayılı Talim ve Terbiye Kurulu Kararında tek tek branş bazında açıklanmıştır. Görmek için tıklayınız.

PAZAR GÜNKÜ OTURUMLARA KİM KATILMALIDIR?

* 2012 KPSS Lisans sınavına girecek adaylar için 120 puan hesaplanmaktadır. KPSSP3 puanı dışına kalan puanlar genel olarak müfettiş, uzman, denetçi yardımcısı alımına ilişkindir. Hangi kurumun hangi puanı kullanacağı genel olarak sınav ilanı sırasında belli olmaktadır. Ayrıca memurlar.net'in ilan servisinden, sözkonusu puanı aratarak, hangi kurumun bu puanı kullandığını da öğrenebilirsiniz. Örneğin buraya tıklayarak, gelen arama kutusuna örneğin KPSSP4 yazmanız ve aramanız halinde, bu puanı kullanan kamu kurumlarını görebilirsiniz.

Pazar günkü oturumlara genel olarak İİBF ve SBF mezunları girmektedir. Zira müfettiş, uzman ve denetçi yardımcılığı gibi kadrolar bu bölüm mezunlarına yöneliktir. Ancak son dönemde mühendislik ve diğer bölüm mezunlarına da, az da olsa kontenjan ayrılmaktadır. Müfettiş, uzman ve denetçi yardımcısı olmak isteyen İİBF ve SBF mezunları dışındaki diğer adayların, Pazar günkü testleri alması ve Cumartesi günü sabah oturumunda yer alan yabancı dil testini alması gerekmektedir. Memurlar.net'in ilan servisindeki eski ilanları arayarak hangi kurumun, müfettiş, uzman ve denetçi yardımcısı alımında mezun olduğunuz bölümü tercih edip etmediğini görmeniz mümkündür.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
Bu haber 97,291 defa okundu. 34 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
OHAL'den rahatsızlık duyuyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam