1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Ziraat Bankası personelinin maaş sistemi değiştirildi

18 Ağustos 2005 07:22
Yazdır

. Yönetici olanların maaş artışında genel müdür söz sahibi olacak

IMF'ye verilen niyet mektubunda özelleştirme çalışmalarının hızlandırılacağı sözü verilen Ziraat Bankası'nda özelleştirmeye ücretlerden başlandı. Banka Yönetim Kurulu, geçen hafta aldığı bir kararla yönetici konumundaki tüm personelin ücret sistemini değiştirdi. Yönetim kurulu, ücret düzeyinin belirlenmesi konusunda yetkiyi Genel Müdür Can Akın Çağlar'a verdi. Yapılan yeni düzenlemeye göre personelin maaşı sözleşme ücreti ve görev tazminatı adı altında iki farklı kalemden oluşacak. Sözleşme ücretinin alt sınırı, 2500 YTL olarak belirlendi. Brüt ücretin belirlenmesinde personelin hizmet yılı veya eğitim durumu gibi ücreti etkileyen unsurların dikkate alınmadığı özellikle belirtildi. Sözleşme ücretine ilave olarak personele bir de görev tazminatı ödenecek. Görev tazminatı en küçük şube müdüründen daire başkanına kadar olan kademede 500 ila 1600 YTL arasında değişecek. Genel Müdür, kimin ne kadar görev tazminatı alacağını bizzat belirleyebilecek. Söz konusu maaşlara ilave olarak söz konusu personele, sözleşme ücreti ve görev tazminatının toplamından oluşan tutar her 3 ayda bir ikramiye olarak ödenecek. Yeni ayarlamayla birlikte Ziraat'te en düşük şube müdürünün ikramiye dahil aylık maaşı 4100 YTL'ye yükselecek. Büyük şubelerin müdürlerinin maaşı ise 5466 YTL'ye kadar çıkacak. Ünvanı olmayan normal personele yüzde 5 zam veren yönetim kurulu, üst düzey yöneticilerin maaşına ilişkin düzenlemeyi ise sonraki toplantılarına bıraktı.

YASA TARTIŞMASI

Yeni ücret sistemine göre söz konusu personel süresi belli olmayan yeni bir sözleşme imzalayacak. Görev yeri değişecek personelin maaşı da buna bağlı olarak düşebilecek. Banka yönetimi, maaş düşüşünün görev tazminatı yoluyla yapılacağını, dolayısıyla bu yöntemin yasal olduğunu düşünüyor. Ancak çalışanlar, görev veya yer değişimi nedeniyle maaşlarının düşürülemeyeceği, bunun dava konusu olacağı görüşünde. Yapılan düzenlemenin ücret yönünden ayrımcılığı körükleyeceği eleştirileri de yapılıyor. Telsim'in satışı hızlanacak

D.B. Tercüman
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
Bu haber 56,407 defa okundu. 21 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
OHAL'den rahatsızlık duyuyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam