1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Kontenjanları dolan vakıf üniversiteleri

23 Ağustos 2012 08:00
Yazdır

ÖSYM, 2012-ÖSYS sonuçlarını cuma günü açıkladı. Buna göre devlet ve vakıf üniversitelerinde toplam 80 bin 228 kontenjanın boş kaldığı görüldü.

Kontenjanları dolan vakıf üniversiteleri

2012-ÖSYS yerleştirme sonuçlarına göre Koç ve Sabancı Üniversitesi ile birlikte Acıbadem, Bezm-i Alem, İstanbul Bilim, İstanbul Medipol, Süleyman Şah, Şifa, İstabul 29 Mayıs Üniversitesi ve Türk Hava Kurumu Üniversitesi, vakıf üniversiteleri arasında, lisans ve önlisans programları bazında kontenjanını dolduran kurumlar oldu.

Tıp ve hukuka ilgi

Öğrencilerin tıp ve hukuk bölümlerine ilgileri devam ediyor. 2012 yerleştirmelerinde de tıp fakülteleri toplam 9 bin 570 kişilik kontenjanını doldurdu. Tıp'ı hukuk fakülteleri takip etti ve 12 bin 95 kontenjanının tamamını doldurdu. Diğer yıllara göre Zihinsel Engelliler Öğretmenliği'nde artış olduğu gözlendi ve 1.585 kişilik kontenjanının tamamını doldurdu. Öte yandan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği ile İlahiyat Fakülteleri kontenjanlarında da açık kalmadı. Din Kültürü'nün toplam 4 bin 66 kontenjanı ve İlahiyat Fakültesi'nin toplam 8 bin 957 kontenjanı doldu.

En az tercih edilen bölümler arasında öğretmenlik hakları kaldırılan fen edebiyat fakültelerinde oldu. Başta Matematik olmak üzere, fizik, kimya ve biyoloji bölümlerinin, kontenjanı en az dolan bölümler arasında yer aldı. Toplam kontenjanı 11 bin 294 olan Matematik bölümünün 5 bin 839, 5 bin 862 kontenjanı olan biyoloji'nin 4 bin 183, 5 bin 883 kontenjanlı Kimya'nın 3 bin 914, 2 bin 373 kontenjanı olan fizik bölümünün ise 1.818 kontenjanın boş kaldı.

Devlet üniversitelerinde ise kontenjanında en fazla boşluk Süleyman Demirel Üniversitesi'nde oldu. 17 bin 400 kontenjanı olan üniversitenin 2 bin 390'ı boş kaldı. Selçuk Üniversitesi'nde 20 bin 196 kontenjanın 2 bin 88'i, Dumlupınar'da 13 bin 964 kontenjanın 1.855'i boş kaldı. En çok kontenjanını dolduran devlet üniversiteleri ise şöyle: Boğaziçi, İTÜ, ODTÜ, Yıldırım Beyazıt, Konya Necmettin Erbakan, Marmara, İstanbul, Hacettepe ve Yıldız Teknik.

Kısa kısa

- 2012-ÖSYS yükseköğretim programlarına merkezi yerleştirme sonuçları, geçtiğimiz hafta açıklandı. Yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 3-7 Eylül tarihleri arasında ilgili üniversiteler tarafından yapılacak.

- Milli Eğitim Bakanlığı, yedek yerleştirme sıralarıyla öğrenci ve velilerin kafasını karıştırdı. Hata olmadığını belirten MEB yetkilileri, ?Yedek yerleştirmeleri yukarıdan aşağı doğru yaptık. Herhangi bir hata yok. Aşağıdan yukarı yapsaydık öğrenci, puanı yetse bile daha yüksek puanlı bir okula yerleşemeyecekti? açıklamasında bulundu.

- Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçlarına göre yabancı özel okulların taban puanları 17 Ağustos'ta belli oldu. Dün başlayan ve yarın son bulacak olan ikinci ön kayıt dönemi için belirlenen özel okulların taban puanlarına Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği'nin sitesinden takip etmek mümkün.

Hürriyet
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
Bu haber 10,421 defa okundu.
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ANKET
OHAL'den rahatsızlık duyuyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam