1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

55 bin yoksula devletten yuva

25 Ağustos 2012 09:30
Yazdır

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı evi kullanılamaz halde olan yoksul ailelerin evlerini yeniden dizayn ediyor, ev eşyası veriyor.

Bu çalışma kapsamında bakanlık, 4 yıl içerisinde 55 bin 593 kişinin barınma yardımından yararlanmasını sağladı.

Aile Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü, barınma yardımı kapsamında evleri yıkılmak üzere olan ve maddi durumu kötü olan vatandaşların evlerini yeniden inşa ediyor. Çalışmayla sadece 2012 yılının ilk 6 ayında 2 bin ailenin evi oturulacak hale getirildi.

Süreç, vatandaşların illerdeki Sosyal Yardım Vakıfları'na başvurusu üzerine başlıyor. Konu Bakan Fatma Şahin'in başkanlık ettiği fon kurulunda ele alınıyor. Kuruldan onay alan bazı evler yıkılarak yeniden inşa edilip vatandaşlara verilirken bazılarının da bakım ve onarım masrafları karşılanıyor.

Projeyi, Aile Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları birlikte yürütüyor. Ayrıca evleri yeniden inşa edilen ailelere evlerinin bakım ve onarımı için ayni ve nakdi yardım da yapılıyor.

EV EŞYASI DA VERİLİYOR

Ayrıca Bakanlık, evleri yeniden yaparken yardımlara ev eşyasını da ekliyor. Barıma yardımları için 2008-2012 yılları arasında 161.163.375 TL harcayan Bakanlık, bu yardım programı sayesinde evlerinin bakımını yapamayacak durumda olan ve kötü şartlarda hayatını devam ettiren vatandaşların sağlıklı ve sıcak bir yaşam ortamına kavuşmasını hedefliyor.

9 BİN AİLEYE YAKACAK YARDIMI

Bakanlık, yoksul ailelere yakacak yardımları da sunuyor. Çalışma kapsamında, 2008-2012 yılları arasında 9 bin yardıma muhtaç aileye 7 bin 640 ton kömür dağıtıldı.

805 MİLYON TL GIDA YARDIMI

İhtiyaç sahibi ailelerin gıda ve giyim gibi temel ihtiyaçlarının yardımını da bakanlık yapıyor. Bakanlık daha önce Ramazan ayı ve Kurban Bayramı öncesinde yılda iki kez Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'na kaynak aktarmaktayken, 2006 yılında 3 bayram için, 2008 yılı haziran ayından 2010 yılı nisan ayına kadar ise 3'er aylık periyotlarla yılda 4 kez gıda yardımı yaptı. Bakanlık, 2008-2012 yılları arasında da 805,1 milyon TL gıda yardımı yaptı.

LÜTFİ ERDOĞAN

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
Bu haber 2,074 defa okundu. 3 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Lojmanların, içinde oturanlara, ihalede oluşan en yüksek bedelle satılacak olmasını;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam