1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Kürtçe öğretim materyali yarın yayınlanacak/ Video

12 Ekim 2012 11:17
Yazdır

Yıldız Aktaş - Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bu yıl ilk kez okutulmaya başlanan Kürtçe dersinin öğretim materyalini hazırladı.

''Yaşayan Diller ve Lehçeler Dersi'' kapsamında Kurmanci ve Zazaki lehçelerinde ayrı ayrı hazırlanan 5. sınıf Kürtçe öğretim materyalleri, Bakanlığın internet sitesi üzerinden yarın yayınlanacak. Kitaplar, baskı işlerinin tamamlanmasının ardından okullara dağıtılacak.

Kürtçe dersi için hazırlanan öğretim materyalinin kapağında, Kürtçe dilini anlatan bir şarkının sözleri yer alıyor. Şarkının sözleri şöyle; ''Süslü ve güzeldir/Hoş ve şirindir Kürtçe dili/ Güzel bir sestir/Nazlı ve latiftir Kürtçe dili''.

-9 üniteden oluşuyor-

Kitap, 9 üniteden oluşuyor. Birinci üniteyi ''Alfabem'' oluşturdu. Ünite kapsamında alfabede yer alan harfler ve okunuşları, bitişik harflerin okunuşları, birbirine yakın sesler anlatılıyor. Alfabe anlatımında Hasan Emin tarafından yazılan ''Harflerin Marşı'' adlı Kürtçe bir şiire yer veriliyor. Ünitede aynı zamanda sayılar konusu da işleniyor.

''Ben ve Ailem'' başlıklı ikinci ünitede, kendini, aileyi ve arkadaşları tanıtma, iş ve meslekler ile günün vakitleri konuları anlatılıyor.

''Oklum ve Çevrem'' konularının oluşturduğu üçüncü ünitede, okulun, derslerin, okul araç gereçlerinin, okullardaki etkinlik kolları ile şehir ve köy, evin bölümleri, renkler konuları ele alınıyor.

Dördüncü ünitede ise ''Beden ve Sağlık'' konusu işlendi. Bu başlık altında vücudumuz, organlar, bireysel temizlik, mikroplardan korunma, ilk yardım, ilk yardım çantasında bulunanlar anlatılıyor.

''Mevsim ve Takvim'' ise beşinci üniteyi oluşturdu. Mevsimlerin tanıtıldığı, ay, hafta, gün ve saatler kavramlarının işlendiği bu ünitede, Nevruz Bayramı da diyalog halinde anlatılıyor.

-''Yalancı Çoban'' masalı kitapta-

''Yiyecek ve İçecekler'' konusunun işlendiği altıncı ünitede ise öğrencilere fiillerin çekimleri ve şahıs zamirlerinin öğretimi basit şekilde anlatılmaya başlanıyor. Yöresel yemek ve yiyeceklerle ilgili öğrencilere bu ünitede bilgiler veriliyor.

Yedinci ünitede ise ''Oyun ve Masallar'' konusu işleniyor. Saklambaç, çelik çomak, sek sek, bilye oyunları ile tekerlemeler, bilmeceler, fıkralar bu ünitede işleniyor. Yalancı Çoban'ın hikayesinin Irak'ın kuzeyinde anlatıldığı şekilde bu ünitede yer alan diyaloglar arasında. Ağustos Böceği ile Karınca'nın hikayesinin şiir olarak hazırlanmış şekline de bu ünitede yer veriliyor.

''Serbest Etkinlikler'' başlıklı sekizinci ünitede ise çocukların serbest zamanlarında neler yaptıkları, etkinlik yerleri ve kitaplar konuları işleniyor.

Dokuzuncu ünitede ise ''Trafik ve Seyahat'' konuları ele alındı. Ünitede, trafik kuralları, trafik lambaları, trafik işaretleri, ulaşım araçları, Türkiye'deki turistik yerler ve yönler anlatılıyor.

-Kürtçe-Türkçe sözlük var-

Kitabın son kısmında ünitelerde yer alan kelimelerin bulunduğu küçük bir Kürtçe-Türkçe sözlük de yer alıyor.

Öğrencilerin Kurmanci ve Zazaca'da temel iletişim becerilerini geliştirmeyi hedefleyen ders programı kapsamında hazırlanan öğretim materyallerinde, öğretilenler dinleme, okuma, konuşma ve yazma zamanları ile boşluk doldurma, grup etkinlikleri, bulmaca, bilmece, tekerleme ve oyunlarla pekiştiriliyor.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
Bu haber 2,921 defa okundu. 4 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Lojmanlar, içinde oturana, satılmalı mı?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam