1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

C dilimi rahatsızlığı olan polisler

22 Ekim 2012 00:05
Yazdır

Emniyet Hizmetleri Sınıfında çalışan personelin sağlık şartları, İçişleri Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulan "Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği"nde düzenlenmiştir.

Bu yönetmelikte 3 ek bulunmaktadır. Ek 1 ve 2, hastanelerde yapılması gereken muayene ve tetkikleri düzenlemektedir.

Ek 3 ise hastalıkları branş bazında sınıflandırmaktadır.

Buna göre, yani Ek 3'e göre,

- A ve B dilimi normal polislik yapabilmekte,

- C dilimi idari polislik yapabilmekte,

- D dilimi GİH memurluğuna geçerilmekte,

- E dilimi rahatsızlıklarda ise emeklilik hükümleri uygulanmaktadır.

Diğer taraftan yönetmeliğin 16. maddesinde C dilimine ilişkin olareak şu hükme yer verilmiştir: ''Madde 16 - Hastalık Branşlarının Sınıflandırılmasındaki C dilimi sağlık şartlarını taşıyanlar birimlerin faal hizmetleri dışında kalan diğer hizmetlerinde çalıştırılabilir.''

Bu hüküm gereğince C tipi rahatsızlığı olanlar birimlerin faal hizmetleri dışında kalan hizmetlerinde çalıştırılmaktadır. Ancak yukarıda yer verilen maddede "çalıştırılabilir" dendiği için bazı amirler bu hükmü takdir hakkı tanıyan bir hüküm olarak algılamakta ve C dilimi rapor verilmiş personeli aynı şekilde çalıştırmaya devam etmektedir. ancak memurlar.net forumunda yapılan bazı yazışmalarda, üyelerimiz bunun hukuken uygun olmadığını ve Emniyetin soruşturmasına bağlı olarak, çalışma şeklinde hiçbir değişiklik yapılmayan memurların amirleri hakkında ceza uygulandığını belirtmektedir. Bu konuya ilişkin forum yazışmalarına ulaşmak için tıklayınız.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 7 12
Bu haber 123,568 defa okundu. 8 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Milli piyango bileti hakkında ne düşünüyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam