1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Doktorlara şok operasyon

03 Ocak 2013 08:51
Yazdır
Doktorlara şok operasyon

Kadın doğum uzmanlarına şok operasyon

BURCU PURTUL / VATAN İSTİHBARATMalatya İnönü Üniversitesi'ne bağlı Turgut Özal Tıp Merkezi'ne yapılan bir operasyon, büyük bir skandalı ortaya çıkardı. Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Önder Çelik ile sevgilisi Doç. Dr. Şeyma Hasçalık'ın yasal süresi geçen fetüsler için sahte özürlü raporları düzenleyerek kürtaj yaptığı ortaya çıktı...

Malatya'da İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne bağlı Turgut Özal Tıp Merkezi'nde kürtaj skandalı yaşandığı ortaya çıktı. Malatya'da deprem etkisi yaratan kürtaj skandalının detaylarına ise VATAN ulaştı. İddiaya göre Malatya Park Hastanesi'ndeki Kadın Doğum servisinde 24 Aralık 2011 tarihinde bir ölüm olayı yaşandı.

Bir genç kız ölünce...

22 yaşındaki bir genç kız, rahmindeki bir kistin alınması işlemi sırasında hayatını kaybetti. Genç kızın ailesi ise ölümden doktorları sorumlu tutarak şikayetçi oldu. Polis olayla ilgili soruşturma başlatırken, hastanede görevli bir anestezi uzmanı görevden alındı. Ancak polisin soruşturmasında kürtaj skandallarına uzanan ilginç bağlantılar tespit edilince soruşturmayı Malatya Kaçakçılıkla ve Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü ekipleri devraldı.

Şebeke kurmuşlar

Organize polisi, ilk olarak Malatya Park Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Şeyma Hasçalık'ı takibe alınca, bir kürtaj çetesinin korkunç icraatları ortaya çıktı. İddiaya göre, Hasçalık ile yasak aşk yaşadığı Turgut Özal Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Önder Çelik bir yasadışı kürtaj şebekesi kurmuştu. Prof. Dr. Çelik ve Doç. Dr. Hasçalık'ın başında olduğu çete aylar boyunca adım adım izlendi.

10 haftayı geçen gebeler

İddiaya göre, Doktor Şeyma Hasçalık, kendisine gelen ve yasal olarak 10 haftalık kürtaj süresini geçiren kadınları Profesör sevgilisi Önder Çelik'e yönlendiriyordu. Bu kadınlar genellikle yasak ilişki sonucu hamile kalan genç kızlar arasından seçiliyordu. Çelik ise kendisine yönlendirilen kadın hastalarla kürtaj pazarlığı yapıyor ve fahiş fiyatlar üzerinden anlaşma sağlanıyordu.

Çelik ve ekibi de kürtaj yaptırmak isteyen kadınların karnındaki bebekler için önce 'sahte' olarak düzenledikleri “sakat raporu”nu veriyordu. Çelik'in hazırladığı raporları ekibinde görevli diğer uzman doktorlar da imzalamak zorunda kalıyordu. Bu şekilde kürtaja yasal olarak kılıf uyduruluyor ve hamile kadınlar ameliyata alınıyordu. Bu şekilde birkaç ay içerisinde 8 kadına kürtaj yapıldığı polis tarafından belirlendi.

Polis konuyla ilgili çalışmalarını derinleştirirken, korkunç detaylar da ortaya çıktı. Kürtaj olan kadınların bazılarının 6 aylık hamile olduğu ve bebeklerin tüm organlarının oluştuktan sonra kürtaj yapıldığı iddia edildi. Polis yaptığı çalışmada Çelik ile sevgilisi Hasçalık'ın ortak bir banka hesabının bulunduğunu ve yasadışı kürtaj işlemlerinden elde ettikleri parayı bu hesaba yatırdıklarını tespit etti.

15 kişi gözaltında

Aylarca süren teknik ve fiziki takibinin ardından önceki gün gerçekleştirilen operasyonda, aralarında Prof. Dr. Önder Çelik ile uzman doktor ve hemşirelerin de bulunduğu 15 sağlık çalışanı gözaltına alındı. Zanlılar, Malatya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize suçlarla Mücadele Müdürlüğü'nde sorgulanmaya başladı. Gözaltına alınan bölüm başkanı Prof.Dr. Önder Çelik ve ekibi, 'görevi kötüye kullanmak, rüşvet ve haksız kazanç elde etmek' gibi suçlamalarla dün adliyeye sevk edildi.

Bir de 'kadınlara tecavüz' iddiası

Skandal sahte raporla kalmadı, çok daha iğrenç boyutlara ulaştı. Gözaltına alınan isimlere tecavüz ve şantaj suçlamalarının da yöneltildiği öğrenildi. İddiaya göre yaşadığı yasak ilişki sonucu hamile kalan ve süresi geçtiği halde kürtaj olmak isteyen genç kızların kürtaj sırasında görüntüleri çekiliyor ve daha sonra ailelerine söylemekle tehdit edilerek genç kızlar ilişkiye zorlanıyordu.

Türkiye'de bir ilke imza atan ekibin başındaydı

Prof. Dr. Önder Çelik, 2009 yılında domuzdan tavşana doku nakli yoluyla tavşan yumurtalıklarında yeni yumurta hücresi elde ettiklerini açıklayarak Türkiye'de bir ilke imza atmıştı. Bu yeni yöntemle nakilde başarı sağlandığını ve yumurtalık fonksiyonlarını kaybetmiş hastalarda yeni bir tedavi yaklaşımının önünü açtıklarını belirten Çelik bunun kanser hastaları için umut olabileceğini de belirtmişti.

Vatan
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
Bu haber 24,623 defa okundu. 14 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Lojmanların, içinde oturanlara, ihalede oluşan en yüksek bedelle satılacak olmasını;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam