1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Atama bekleyen ziraat mühendisleri iyi haber bekliyor

30 Ocak 2013 15:42
Yazdır
Atama bekleyen ziraat mühendisleri iyi haber bekliyor

Memurluk sınavında başarılı olan ve geçen Kasım ayında Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne başvurarak yüksek puanla yerleşen ziraat mühendislerinin, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Tarımsal Yayımı Geliştirme Programı (TAR-GEM)’e başvurmaları üzerine kadro boşluğu yaşandığı öne sürüldü. Boşalan kadrolara alım olmadığını savunan ziraat mühendisleri ise, tepkilerini sosyal medyada dile getiriyor.

Mağdur olduklarını düşünen ve haklarını aramak için sosyal medyada etkinlik düzenleyerek yetkililere seslerini duyurmaya çalışan yaklaşık 20 bin ziraat mühendisi, kadro boşluğu olan yerlere atanıp ülke tarımına hizmet edebilmek için ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını söyledi.

Geçen yıl yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı’na (KPSS) büyük umutlarla girdiğini ancak hayal kırıklığı yaşadığını ifade eden mühendislerin sözcüsü Ali Şahin, “Sayıları 20 bini bulan ziraat mühendisleri mağdur olmuştur” dedi.

Ülkemizde, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı ve kayıtsız 5 milyon civarında çiftçinin varlığı göz önünde bulundurularak uygulanan proje kapsamında alımların yetersiz olduğunu belirten Şahin, şöyle konuştu: “Bu adaletsizliğin giderilmesi için kısa sürede Tarımsal Yayın ve Geliştirme (TARGEL) projesinin devamı niteliğinde veya Türk tarımına ışık tutacak ve çağ atlatacak yeni projelerle hak ettiğimiz atamaların gerçekleşmesi ve en az 5 bin ziraat mühendisinin, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına atamasının yapılmasını ve Tarım işletmeleri Genel Müdürlüğünde(TİGEM) boşalan kadroların doldurularak, adaletin yerini bulması ve mağduriyetlerimizin giderilmesini, hakkı yenilmiş Ziraat Mühendisleri olarak talep etmekteyiz.”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’den sevindirici bir haber beklediklerini söyleyen Ziraat Mühendisliği Bölümü mezunu Aydan Kelemci, “Tarım ülkesi Türkiye’de biz atanamamış mağdur binlerce ziraat mühendisi olarak, bakanımızdan sevindirici haberler almak istiyoruz” dedi.

İhlas Haber Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 4 21
Bu haber 92,449 defa okundu. 37 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Lojmanlar, içinde oturana, satılmalı mı?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam