1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü
Diğer yerel haberler

Rapor alan öğrenci ve öğretmenler takip edilecek

Adana İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Selamet, okul müdürlerinin öğretmen ve öğrencilerin aldığı raporları takip edeceğini belirterk, "Gerçekten dershaneye gitme ya da kötü amaçlı rapor alıyorsa o rapor sağlık iznine çevrilmeyecek. sorumlular varsa Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacak" dedi
24 Şubat 2013 11:12
Yazdır
Rapor alan öğrenci ve öğretmenler takip edilecek

Adana-Osmaniye Tabip Odası Başkanı Dr. Ali İhsan Ökten, Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ahmet Suntur, ATO Aile Hekimlik Komisyon Başkanı Dr. Yaşar Ulutaş ile Dr. Recep Ersin Adana İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Selamet'i makamında ziyaret etti. Bu ziyarette sürücü belgesi için sağlık raporları, sporcu sağlık raporlarının düzenlenmesi ve sınava girecek öğrencilerin istirahat rapor istemleri konularında görüş alış verişinde bulunuldu.

Lise son sınıf öğrencilerinin rapor alımlarının hekimleri de sıkıntıya soktuğunu söyleyen Adana-Osmaniye Tabip Odası Başkanı Dr. Ali İhsan Ökten," Hasta olmadığı halde öğrenciye sahte rapor vermek, kanunun "210. maddesi olan "gerçeğe aykırı belge düzenleme" suçu ile eş değerdedir. Bu suçu işleyen hekimleri tespit edip, haklarında gerekli yasal işlem başlatılacaktır. Tabip Odası olarak bu durumun takipçisi olacağız" dedi.

"Okulların ve öğretmenlerin varlık nedeni öğrencilerdir" diye konuşan Adana Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Selamet,"Öğrenciler için binlerce derslik yapılıyor, binlerce öğretmen istihdam ediyoruz, öğrenci yoksa bunların hepsi boş? Dershanelerin öğrencilerin okul saatleri içerisinde ders koymalarını uygun bulmuyoruz. Rapor alan bir öğrencinin dershanede olduğu ispatlanırsa yasal işlem uygularız. Adana devamsızlık konusunda çalışacağımız bir alan. Okul müdürleri öğrencisinin okula neden gelmediğini bilmesi lazım. Geçen günlerde 20 tane bakanlık müfettişi geldi. 520 okulumuzda inceleme yaptı. Çok uç bir örnek vereceğim bir Anadolu Lisemizde 180 öğrenci var 140 tanesi rapor almış. Bu rapor alan öğrencinin bir kısmı o gün okulda derste görülüyor. Bizim talimatımız şudur bir öğrenci uzun süreli rapor almışsa arayın "geçmiş olsun" deyin. Hasta olduğundan kuşku varsa hakem hastaneye bildirin diyoruz. Hakem hastanede raporlar asılsız çıkarsa o hekimler hakkında Cumhuriyet Savcılığına evrakta sahtecilik suçlaması nedeniyle suç duyurusunda bulunacağız. Müdürlerimiz öğretmen ve öğrencilerin aldığı raporları takip edecek. Gerçekten dershaneye gitme ya da kötü amaçlı rapor alıyorsa o rapor sağlık iznine çevrilmeyecek. O konuda sorumlular varsa Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacak. Temel bakış açımız kurumlarımızı güvenilir şeffaf hale getirmek. Sivil Toplum Örgütleriyle koordineli çalışmak, sorunlarımızı oturup birlikte tartışmak ve çözüm önerileri bulmak. Bütün bunları yaparken de temel hedefimiz öğrencilerimiz rahat eğitim almasıdır" dedi.

Adana İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Selamet, sürücü kursları tarafından, 3 Nisan 2012 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan motorlu taşıt sürücüleri kursu yönetmeliğinde "Müracaatlarda Aranacak Belgeler" başlığı altında belirtilen "Sağlık Kurulu Raporu"nun sürücü belgesi alacak adaylardan istenmesi gerektiğini; kanunlar ve yönetmeliklerin hayatı düzenlemek için var olduğunu ve herkesin bu bu kurallara uymak zorunda olduğunu söyledi. Selamet, Sağlık Kurulu Raporları konusunda sürücü kurslarının takip edileceğini yönetmeliklere uyulmadığının tespiti durumunda ise yasal işlem yapılacağını belirtti.

İhlas Haber Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
Bu haber 18,753 defa okundu. 17 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Milli piyango bileti hakkında ne düşünüyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam