1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

2.863 zabıt katibi alımı ve bilgisayar sertifikası

Adalet Bakanlığı 2863 zabıt katibi başvuruları başladı.Sınav ilanına göre başvuru için bilgisayar sertifikası şartı aranmaktadır. Sizlerden gelen yoğun mesajlar üzerine sertifika konusunu detaylı ve soru-cevap olarak inceliyoruz.
26 Şubat 2013 21:09
Yazdır
2.863 zabıt katibi alımı ve bilgisayar sertifikası

Sınav ilanını incelemek için tıklayınız.

Sınav ilanında tereddüte düşülen konuları detaylı olarak incelemiştik.

Sınav ilanına göre başvuru için bilgisayar sertifikası şartı aranmaktadır. Sizlerden gelen yoğun mesajlar üzerine sertifika konusunu detaylı ve soru-cevap olarak inceliyoruz.

Memurlar.net tarafından bilgisayar sertifikasına yönelik hazırlanan diğer dosyalar için tıklayınız.

Aşağıda verdiğimiz örnek durumların hepsi defalarca yaşanmış ve hepsinin de kurumlar tarafından atamaları yapılmıştır. Sizden ricamız dikkatlice okumanız ve bu bilgilerin aksini savunanlara kulak asmamanızdır.

Bilgisayar sertifikası en son ne zaman elimizde olmalı?

Son başvuru tarihi olan 6 Mart'a kadar sertifika elinizde olmalı.

Sertifikam yetişmiyor ama kurs bana “kursa devam belgesi veririz sorun çıkmaz” dedi?

Bu geçerli ve yeterli değildir. 6 Mart günü itibariyle sertifika elinizde olmadığı için başvuramazsınız. Kursa devam belgesi gibi belgeler yeterli değildir.

6 Mart'ta sertifikam yetişmiyor uygulama veya sözlü sınava kadar alsam olur mu?

Hayır. Sertifikanın alınma tarihi en geç 6 Mart'tır. Bu tarihten sonra sertifika alanlar boşuna başvurmuş olacaktır.

Bilgisayar Sertifikası için 160 saatlik kurs mu görmek gerekiyor?

Belirli bir saat kotası yoktur. 160 saat limiti kurslar tarafından türetilmiş aslı olmayan bir bilgidir. Kursunuz 30 saat olabilir, 70 saat olabilir, 120 saat olabilir. Önemli olan elinizde bir sertifika olmasıdır.

Bilgisayar ile ilgili ders veya sertifikayı kaç yıl öncesine kadar almış olmalıyım?

Bilgisayarla ilgili dersi kaç yıl önce aldığınızın bir önemi yok. Aynı şekilde sertifikayı ne zaman aldığınız önemli değil. Ayrıca transkriptinizi ve sertifikanızı ne zaman aldığınızın da bir önemi yoktur.

Önemli son başvuru günü olan 6 Mart öncesinde bu sertifika alınmış veya sertifika yerine geçen dersler görülmüş olmalıdır.

“Enformatik” adlı bir ders aldım. Bilgisayar sertifikası yerine geçer mi?

Enformatik dersi bilgisayar içerikli bir derstir. Bu dersi geçmiş olduğunuzu belgelendirmek yeterlidir. Bu adayların bilgisayar sertifikasına ihtiyaçları yoktur.

“Bilgisayar Giriş” isimli ders alanlar için Bilgisayar sertifikasına gerek var mı?

Bu ders adı üstünde bilgisayar içerikli bir derstir. Bu dersi geçmiş olduğunu belgelendirmek yeterlidir. Bu adayların bilgisayar sertifikasına ihtiyaçları yoktur.

“Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı” dersi bilgisayar sertifikası için yeterli midir?

Bu ders bilgisayar içerikli bir derstir. Bu dersi geçmiş olduğunu belgelendirmek yeterlidir. Bu adayların bilgisayar sertifikasına ihtiyaçları yoktur.

Bilgisayar ile ilgili dersi geçme notumuzun bir önemi var mıdır?

Geçme notu önemsizdir. Aslolan ilgili dersin başarıyla verilmiş olmasıdır. Geçme notunuz 60 da olsa 90 da olsa yeterlidir. Aynı şekilde notunuz “AA” da olsa “DD” de olsa sertifika şartını karşılıyorsunuz.

Bilgisayar dersini kaç dönem almam lazım?

Önemli dersin geçilmiş olmasıdır. Herhangi bir dönem kotası veya sınırı yoktur. Zaten bir çok üniversitede tek dönem verilmektedir ve bu durumdaki adayların hepsi yerleştirme sonrası göreve başlamıştır.

Bilgisayar içerikli dersin kaç kredi olması lazım?

Alınan bilgisayar dersinin kaç kredi olduğu önemsizdir. Hatta kredisi bile olmasa bu dersi geçmiş olmanız yeterlidir.

Bilgisayarla ilgili dersi seçmeli olarak aldım?

Bilgisayar dersinin seçmeli veya zorunlu bir ders olması önemli değildir. Ne şekilde alırsanız alın sonuçta bu dersi almış ve başarıyla geçmiş olmanız yeterlidir.

Bilgisayar bölümü mezunuyum sertifikaya ihtiyacım var mı?

Kurum ilanında “Fakülte veya yüksekokulların bilgisayar bölümü, …….. dengi okulların ticaret veya bilgisayar bölümlerinden mezun olmak. (Bu maddede sayılan öğretim kurumlarından mezun olanlardan daktilo veya bilgisayar sertifikası istenmeyecektir.)” ifadesi bulunmaktadır.

Yani bilgisayar bölümü mezunlarının sertifikaya ihtiyacı yok. Doğrudan başvurabilirler.

Adalet bölümü mezunuyum sertifikaya ihtiyacım var mı?

Kurum ilanında “Fakülte veya yüksekokulların …. adalet meslek yüksekokulları, meslek yüksekokullarının adalet bölümü, adalet önlisans programı, adalet meslek lisesi …..mezun olmak. (Bu maddede sayılan öğretim kurumlarından mezun olanlardan daktilo veya bilgisayar sertifikası istenmeyecektir.)”ifadesi bulunmaktadır.

Yani adalet bölümü mezunlarının sertifikaya ihtiyacı yok. Doğrudan başvurabilirler.

Bilgisayar dersini lisede aldım ama önlisans/lisans düzeyinden KPSS'ye girdim ve üniversitede iken bilgisayar dersi almadım. Sertifikaya ihtiyacım var mı?

Sertifikaya ihtiyacınız bulunmamaktadır. Bu sertifika için hayatınızın herhangi bir döneminde bilgisayara ilişkin bir ders almış olmanız ve bunu belgelendirmeniz yeterlidir.

Bilgisayar dersini aldıktan sonra başka bir bölüme geçiş yaptım ve yeni bölümümden KPSS'ye girdim. Önceki bölümümde aldığım bilgisayar dersi yeterli midir?

Bu durumu belgelendirmeniz durumunda zabit katipliğine başvurmanız mümkündür.

Bilgisayar dersini önlisans okurken aldım ama DGS ile lisans oldum ve lisans düzeyinden KPSS'ye girdim ve lisans okurken bilgisayar dersi almadım. Sertifikaya ihtiyacım var mı?

Sertifikaya ihtiyacınız bulunmamaktadır. Bu sertifika için hayatınızın herhangi bir döneminde bilgisayara ilişkin bir ders almış olmanız ve bunu belgelendirmeniz yeterlidir.

Okulda bilgisayar dersi almadım. Elimde bilgisayarlı muhasebe sertifikam var. Zabit katipliğine başvurabilir miyim?

Evet.

Üniversiteyi ikinci öğretim olarak okudum. İkinci öğretimlerin bilgisayar dersi bilgisayar sertifikası için geçerli olur mu acaba?

Bilgisayar dersi açısından adayın birinci öğretim ya da ikinci öğretim olması sorun değildir. ikisi de aynıdır. (Ancak, kılavuzdaki “örgün öğretim” ifadesi ”birinci öğretim” ifadesi ile karıştırılmaktadır. Burada örgün öğretim ifadesi ile açıköğretim haricindeki fiili öğretim kastedilmektedir.)

Açıköğretim Lisesi/Fakültesi mezunuyum. Burada bilgisayar dersi aldık. Bu dersleri geçtik. Bu sertifika için yeterli midir?

Maalesef ilan hükmü gereği açıköğretim sırasında alınan bilgisayar dersleri Bilgisayar sertifikasını karşılamıyor. Sertifika için kursa gitmeniz gereklidir.

Halk eğitim kurslarında verilen bilgisayar sertifikası yeterli midir?

Evet.

Bilgisayar dersini aldıktan sonra üniversiteyi bıraktım. Sınava lise düzeyinden girdim. Üniversitede aldığım ders sertifika için uygun mudur?

Bir bilgisayar dersi aldıktan sonra üniversiteyi terk eden bir öğrenci halihazırda mezun olmadığı halde ilgili dersi almış olduğu için sertifika şartlarını taşımaktadır.

Bilgisayar dersini gördüğüm zaman bilgisayarlı sistem yoktu. Karne ile notlarımız belli oluyordu. Okulda benim aldığım ders sistemde gözükmüyor. Ne yapmalıyım?

Öncelikle karneniz duruyorsa onu kuruma sunabilirsiniz. Ya da okulunuz ile görüşün ve ilgili dersi aldığınızı belirten bir belge vermeleri yeterli olur.

Kutay Seymen ARIKAN

memurlar.net KPSS Editörü

kutay@memurlar.net

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
Bu haber 85,392 defa okundu. 21 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Spor giyimde en çok hangi markayı tercih ediyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam