1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Öğrenciler, insan ve çevre sağlığına dost parfüm üretiyor

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Çumra Meslek Yüksekoğlu öğrencileri, okulun bahçesinde yetiştirdikleri bitkilerin özlerini laboratuvarlarda işleyerek yüksek kalitede parfüm üretiyor.
08 Temmuz 2013 14:30
Yazdır
Öğrenciler, insan ve çevre sağlığına dost parfüm üretiyor

Okul Müdürü Doç. Dr. Fatih Er, yaptığı açıklamada, öğrencilerin okulun bahçesinde yetiştirdikleri bitkilerden kendi adlarını taşıyan parfüm ürettiklerini bildirdi.

Bitkilerin üretiminden, laboratuvar ve şişeleme işlemine kadar her aşamasında öğrencilerin bulunduğunu ifade eden Er, bitkiden esans alınıp kendilerine özgü karışımlar yaratarak, yine özgün kokular elde edildiğini belirtti.

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ahmet Gümüşçü de okulun 500 metrekarelik bahçesinde 100'den fazla tıbbi ve aromatik bitki ürettiklerine dikkati çekti.

- Üretimin her aşamasında öğrenci var

Öğrencilerin kışın teorik olarak verilen bilgileri, baharın gelmesiyle birlikte pratiğe dönüştürdüklerini anlatan Gümüşçü, şunları kaydetti:

"Okulda oluşturduğumuz bahçemizde her öğrenci, sorumlu olduğu 3 metrekarelik alanda bir ya da birkaç çeşit bitki yetiştiriyor. Bu bitkilerin genetiğiyle oynanmıyor. Tamamı doğal olan bu bitkilerin bazıları ise parfüm yapımında kullanılıyor. Bugün dünyada parfüm esansı çok pahalı ve öğrencilerimiz bu esansı kendileri üretiyorlar. Kendi adlarını verdikleri kokuları ortaya çıkarıyorlar. Ticari bir kurum olmadığımız için parfümlerin satışını yapamıyoruz. Parfümün yanı sıra tıbbi alanda kullanılan bitkiler ve bitkisel çaylar da üretiyoruz. Biz burada sektörün ihtiyacı olan nitelikli eleman yetiştiriyoruz. Bahçeden laboratuvara kadar üretimin her aşamasında öğrenci rol alıyor. Bu da mezun öğrencilerimizin daha nitelikli olmasını sağlıyor. Mezunlarımız kolaylıkla iş bulabiliyor."

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Sizce, Ankara Büyükşehir Belediyesini, hangi aday kazanır?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam