1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü
Diğer yerel haberler

Kemal Özalper, 24 derslikli ortaokul yaptırılacak

Malatya Milletvekili Veli Ağbaba'nın boru önergesine cevap verilip, Malatya Kemal Özalper İlköğretim Okulu bölgesine 24 derslikli ortaokul yapılacağı bildirildi.
21 Ağustos 2013 18:46
Yazdır
Kemal Özalper, 24 derslikli ortaokul yaptırılacak

Cumhuriyet Halk Partisi Malatya Milletvekili Veli Ağbaba tarafından Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için, "Malatya Kemal Özalper İlköğretim Okulu 1964 yılında tek katlı ve 6 derslikli olarak inşa edilerek eğitim öğretime başlamış, 1969, 1987 ve 1998 yıllarında ilave binalar yapılarak eğitimine devam etmektedir. 2 bin 462 öğrencisi bulunan okulun depreme dayanıksız olduğuna dair raporları bulunmasına rağmen bugüne kadar yeni bir okul yapılmamıştır. Öğrenciler ve aileleri her an yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya olan okulda eğitimin devam ettirilmesine karşı çıkmakta, okulun yıkılarak yeni bir okul yapılmasını istemektedir.

Kemal Özalper İlköğretim Okulumuz 1964 yılında tek katlı ve 6 derslikli olarak inşa edilmiş ve aynı yıl eğitim-öğretime açılmıştır. O tarihlerde mahallemizin nüfusu bin 600 kişi olup, okul bu öğrenci sayısına cevap vermekte idi. Ayrıca 1998 yılında, okul çevresindeki hızlı yapılaşma ve mevcut binaların yetersiz kalması nedeniyle eski binaya bitişik olarak 3 katlı 20 derslikli yeni bir bina inşa edilerek bugünkü durumuna gelmiştir.

Fakat bugün mahallemizin nüfusu 34 bin kişidir. Ayrıca adrese dayalı olmayan çevre mahallelerden gelen öğrencilerle birlikte okulumuzda 2 bin 462 öğrenci eğitim görmektedir. Geçmiş dönemlerde okulumuz öğrencilerinin başarı ortalaması çok yüksekti. Fakat son iki yıldır eğitimin ve idarenin zafiyeti nedeniyle kalite her geçen gün düşmektedir. Bu konuda da önlem alınmasını bekliyoruz.

Ayrıca binamızın fiziki yapısının yığma bina olmasından dolayı güçlendirmeye müsait olmadığı İnşaat Mühendisleri Odası tarafından yapılan denetimler sonucunda raporlanarak belgelenmiştir.

Taleplerimiz; Eski binanın yıkılarak yeniden yaptırılmasına, okulumuz bahçesi içerisinde bulunan trafonun kaldırılarak genişletilmesine, 4+4+4 eğitimi nedeniyle ilkokul ve ortaokulun bölünmesinin gerektiğinin, mevcut binaların doğalgaz dönüşümün yapılmasını istiyoruz" şeklindeki talep yazısına Bakan Avcı tarafından şu şekilde cevap verdi:

"Söz konusu okulla ilgili deprem etüdü yapıldığı, deprem etüdü sonuçlarına göre güçlendirilmesinin ve doğal gaz dönüşüm çalışmalarının 2013 yılı yatırım programına alınmıştır. Bölgede imar uygulaması sonucu elde edilen 8 bin 250 metrekare alan üzerine 2014 yılında 24 derslikli ortaokul yapılması planlanmaktadır."

İhlas Haber Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
Bu haber 1,450 defa okundu.
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ANKET
Sizce ülkemizin en büyük sorun nedir?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam