1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Bankaların uyarı SMS'i için 3 lira almasına tepki

Esnaf ve Sanatkârlar Derneği (ESDER), bazı bankaların 1 Eylül'den itibaren uyarı SMS'i bedeli olarak 3 TL'lik komisyon alma kararına tepki gösterdi.
01 Eylül 2013 13:05
Yazdır
Bankaların uyarı SMS'i için 3 lira almasına tepki

EYYÜB BOĞAZKESEN

Bankaların vatandaştan 'komisyon' adı altında haksız tahsilat yaptığını savunan ESDER Genel Başkanı Mahmut Çelikus Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın derhal harekete geçmesi çağrısında bulundu. Bazı bankalar, ödemesini aksatan müşterilerine cep telefonları üzerinden gönderdiği uyarı SMS'lerine 1 Eylül 2013 tarihinden itibaren 3 TL hizmet bedeli yansıtacak. Bu duruma tepki gösteren ESDER Genel Başkanı Mahmut Çelikus, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na, “Komisyon sınırlama çalışmalarının ivedilikle tamamlanması elzem hale gelmiştir.” diye seslendi. Çelikus, konuyla ilgili yaptığı açıklamada uygulamanın karşısında duracaklarını dile getirerek şunları söyledi: “ESDER olarak uzun süredir bankaların da ellerini taşın altına koyması gerektiğini söylüyor, vatandaşın mağduriyetinin ikiye katlanmaması için onların da adım atmalarını bekliyoruz. Oysa bugün beklentimizin aksi yönünde bir karşılık görüyoruz. Bu durum, vatandaşın belini bükeceği gibi bankalara olan güveni de azaltacaktır". Bankaların hizmet bedeli adı altında 65 ayrı ek ücret talep ettiğini belirten Çelikus, durumun adeta çılgınlığa dönüştüğünü ve bir an önce önünün alınması gerektiğini kaydetti.

ESDER Başkanı Mahmut Çelikus geçen sene e-posta yoluyla yapılan bildirimler için ek ücret almaya başlayan bankalara eğer müdahale edilmezse, şimdi de cep telefonlarına ileti gönderdiklerinde 3 TL'lik hizmet bedeli alacaklarını söyledi. Kesintilerin sonunun gelmeyeceğine vurgu yapan Çelikus, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın komisyonları sınırlama yoluna gittiğini, fakat bankaların bakanlıktan hızlı davranarak en az otuz kalem daha hizmet bedeli çıkardığını kaydetti. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın daha hızlı davranması gerektiğini ifade eden Genel Başkan Çelikus, son olarak ESDER bünyesinde Av. Eyüphan Korkmaz'ın başkanlığında kurulan Hukuk Komisyonu'nun da bu ve benzeri süreçlerin takipçisi olacağını belirtti.

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
Bu haber 1,894 defa okundu. 1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Sizce ülkemizin en büyük sorun nedir?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam