1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Marmara Bölgesi 28 yıllık zehirden kurtuluyor

Atıklar nedeniyle önemli çevre sorunlarıyla boğuşan Kocaeli, 2 bin tonluk kimyasaldan arınıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın projesiyle 2017 yılına kadar bölgedeki kimyasal atıklar ortadan kaldırılacak.
20 Ekim 2013 08:54
Yazdır
Marmara Bölgesi 28 yıllık zehirden kurtuluyor

Türkiye'nin en önemli çevre sorunlarının yaşandığı Körfez'deki kimyasal atık problemi çözüme kavuşuyor. 30 yıldır Kocaeli'nin kabusu haline gelen 2 bin 500 metrekare alandaki kimyasal atıkların bertaraf edilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı harekete geçti. Bölgede 2 bin tonu bulan kimyasal atıklar dört yıl içerisinde kademeli olarak ortadan kaldırılacak. Bu yılbaşında başlatılan 'Kalıcı Organik Kirleticiler (KOK) Stoklarının Ortadan Kaldırılması ve KOK Salınımlarının Azaltılması Projesi' ile 2017 yılına kadar bölgedeki kimyasal atıklar ortadan kaldırılmış olacak. 30 yıldır Kocaeli'nde bulunan iki bin tonluk hexachlorbenzene, lindan ve DDT atıkları olarak bilinen BHC (benzenhekzaklorür) atıklarını ortadan kaldırmak için geliştirilen projeye, Küresel Çevre Fonu (GEF) tarafından 10.7 milyon dolarlık destek sağlandı.

Bertaraf yöntemleri çevresel ve sosyal maliyetler göz önüne alınarak belirlenecek. Halkın bilinçlendirilmesi için de uygulama çalışmalarına başlanacak.2013 yılında başlatılan proje ile fizibilite çalışmaları yapılarak buna göre bertaraf maliyeti gelecek yıl belirlenecek.

Binalar da temizlenecek

Kimyasallar ile kirlenmiş bina ve arazinin belirlenmesine ve bunların ortadan kaldırılmasına yönelik fizibilite çalışmaları da başlatıldı. BHC'ler tarım ilaçları imalatında kullanılmak üzere üretilmişti. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Türkiye'deki kullanımı 1985'te yasaklanırken bir depoda muhafaza edilmesi zorunlu tutuldu.

KİMYASAL MADDELER KANSERE NEDEN OLUYOR

Uzun süredir bir alanda muhafaza edilen kimyasallar, yeterli önlem alınmadığı takdirde hava, toprak ve su gibi alıcı ortamlarda ciddi kirliliğe neden olabiliyor. İnsan vücudunda doğal olarak bulunan veya üretilen kimyasal taşıyıcıların kimliğine bürünerek, endokrin ve bağışıklık sistemlerini bozucu, hormonları etkileyerek üreme sisteminde olumsuz etkilere yol açabiliyor. Kanser yapıcı etkileri de var.

Star Gazetesi
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
Bu haber 1,481 defa okundu.
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ANKET
Lojmanların, içinde oturanlara, ihalede oluşan en yüksek bedelle satılacak olmasını;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam