1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

MEB'de şube müdürü olmak için 5 yıl yeterli mi?

MEB'de şube müdürü olmak için 5 yıl öğretmenlik hizmeti olması yeterli midir?
25 Ekim 2013 10:00
Yazdır
MEB'de şube müdürü olmak için 5 yıl yeterli mi?

Milli Eğitim Bakanlığı görevde yükselme yönetmeliği 12 Ekim 2013 tarihli Resmi Gazetede yayımlanmıştır.

Yönetmeliğin 6. maddesinde şube müdürü, tesis müdürü ve basımevi müdürü kadrolarına görevde yükselme suretiyle atanacakların yazılı ve sözlü sınavla alınacağı belirtilmiştir. Yine aynı maddenin 3. fıkrasında ise hizmet süresi olarak şu kıstas belirlenmiştir:

"2) Talim ve Terbiye Kurulu uzmanı, eğitim uzmanı, uzman, raportör, sivil savunma uzmanı veya sayman kadrolarında iki; okul müdürü görevinde iki; müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı görevlerinde ayrı ayrı veya toplamda üç; şef kadrosunda dört veya öğretmen kadrosunda beş ya da bu alt bentte sayılan kadrolarda toplam dört yıldan az olmamak üzere asaleten görev yapmış olmak."

MEB görevde yükselme ve yer değiştirme yönetmeliği

Sadece bu maddeye bakan bazı ziyaretçilerimiz, öğretmenlikte 5 yıl hizmetin olmasının şube müdürlüğüne başvurulması için yeterli olduğunu düşünmüşlerdir. Oysaki, şube müdürlüğü kadrosu bir Genel İdare Hizmetleri kadrosudur. GİH'teki 1, 2, 3 ve 4. dereceli kadrolara nasıl atama yapılacağı ise 657 sayılı Kanunun 68/B maddesinde düzenlenmiştir. Bu maddede yer alan hükme göre MEB'deki 1. ve 2. derece şube müdürlüğü için 10 yıl; 3 veya 4. dereceli şube müdürlüğü için en az 8 yıl memuriyet hizmetinin olması gerekmektedir. MEB'de 5. derece şube müdürlüğü varmıdır bilmiyoruz ama var ise 5. derece şube müdürlüğü için 8 yıldan da az hizmet aranabilir.

Burada önemli olan husus şudur 1 ve 2. dereceler için 10; 3 ve 4. dereceler için 8 yıllık hizmet süresinin tespitinde;
1- Kamudaki tüm statülerde geçen hizmet sürelerin tamamı (Sözleşmeli, vekil, memur)
2- Askerlikte geçen sürelerin tamamı,
3- Yüksek öğrenim gördükten sonra özel kurumlarda geçirilen sürelerin dörtte üçü (toplamda 6 yılı geçemez)
değerlendirilmeye alınmaktadır.

Bir örnek verecek olursak: 5 yıl hizmeti olan bir öğretmenin, kamuya girmeden önce bir dersanede 4 yıllık hizmeti var ise bu kişi 5+ 4*3/4=8 yıllık hizmeti olan birisi olarak değerlendirilecektir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
36 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
22:23 - Şehir canlı yayına kilitlendi sokaklar turistlere kaldı22:17 - 'İhracatçılarımıza 3,1 milyar lira destek sağladık'22:12 - İmamoğlu ve Yıldırım'dan birbirlerine çok özel hediye22:07 - Yıldırım ve İmamoğlu'nun birbirlerine sorduğu soru21:49 - Ortak yayınına basın mensuplarından yoğun ilgi21:44 - Yıldırım: Oyların tamamı sayılsa seçime gitmezdik21:40 - Okul tabelasındaki hata Vali'nin talimatıyla değiştirildi21:27 - Yollarda 5 ayda 789 can kaybı yaşandı21:20 - Bu mekanda 600 yıldır yemek pişiyor21:13 - 2 yaşındaki çocuk 3'üncü kattan beton zemine çakıldı
21:05 - Yıldırım-İmamoğlu ortak yayınını canlı yayımlıyoruz21:04 - Zonguldak'ta iki otomobil çarpıştı: 8 yaralı21:03 - Uzunkaya'dan öğrencileri sınava yetiştiren polislere teşekkür20:59 - Yıldırım da Lütfi Kırdar Kongre Merkezine geldi20:56 - YKS'de matematik testinden bir soru iptal edildi20:52 - Yıldırım ve İmamoğlu ortak yayına nasıl hazırlandı?20:48 - HDP, İstanbul'da İmamoğlu'nu destekleyecek20:44 - İmamoğlu, Lütfi Kırdar Kongre Merkezine geldi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam