1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Aday memurken atılma zorlaştı

Aday memurken Uyarma cezası alanlar, artık memurluktan atılmayacak
15 Kasım 2013 17:23
Yazdır
Aday memurken atılma zorlaştı

Anayasa Mahkemesi, aday memurken uyarma, kınama gibi herhangi bir disiplin cezası alanların memurluktan atılmasını öngören hükmü iptal etti.

2011 yılında, 657 sayılı kanunda geniş çaplı düzenlemeler yapılmıştı. Bu düzenlemelerden birisi de, aday memurlara ilişkindi.

Yapılan düzenleme ile 657 sayılı Kanunun 57. maddesine şu hüküm eklenmiştir:

"Adaylık süresi içinde disiplin cezası almış olanların disiplin amirlerinin teklifi ve atamaya yetkili amirin onayı ile ilişikleri kesilir."

Sadece bu hükümden dolayı, 2011 yılından bu yana çok sayıda aday memurun, memurluk görevine son verildi.

İşte bu hüküm, Kırıkkale İdare Mahkemesine açılan bir dava dolaysıyla Anayasa Mahkemesine taşındı.

Anayasa Mahkemesi bu dosyayı 14 Kasım 2013 tarihi itibariyle görüştü. Yüksek Mahkeme, idareye herhangi bir süre tanımaksızın hükmün iptaline karar verdi.

KARAR NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Anayasa Mahkemesinin bahis konusu bu kararı, sadece mahkemenin bir basın açıklamasıdır. Bu karar, Resmi Gazetede yayımlandığı günden itibaren hüküm ifade edecektir.

DAVA AÇANLAR YARARLANIR?

Bu karardan, disiplin cezası aldığı için, aday memur iken memurluktan atıldıktan sonra dava açanlar ve davası devam edenler yararlanacaktır.

MAHKEME KARARILARI GERİYE YÜRÜMEMEKTEDİR

Anayasa Mahkemesi kararları geriye yürümemektedir. Yani 2011 yılından bu yana tesis edilen işlemler iptal olmamaktadır. Sadece dava açanlar ve davası devam edenler, bu karardan yararlanabilecektir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 6
Bu haber 57,506 defa okundu. 207 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Milli piyango bileti hakkında ne düşünüyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam