1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Kamu-Sen, akademisyenler için eylem yapacak

Akademisyenlerimizin ekonomik problemlerinin giderilmesi ve hak kayıplarının telafi edilmesi talebiyle 25 Aralık'ta tüm üniversite rektörlükleri önünde kitlesel basın açıklaması yapacağız
17 Aralık 2013 12:10
Yazdır
Kamu-Sen, akademisyenler için eylem yapacak

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, akademisyenlerin ekonomik problemlerinin giderilmesi ve hak kayıplarının telafi edilmesi talebiyle 25 Aralık'ta tüm üniversite rektörlükleri önünde kitlesel basın açıklaması yapacaklarını bildirdi.

Koncuk, yaptığı yazılı açıklamada, yaşananlar karşısında sendikalarının sendika gibi davranıp tavır aldığını belirterek, bu konuda kamu çalışanlarının da kendisini sorgulaması gerektiğini ifade etti.

Kamu çalışanlarının bir kısmında günü yaşayan, başkalarının dayatmalarıyla sendikal tercihlerini ortaya koyan bir anlayışın hakim olduğunu öne süren Koncuk, şunları belirtti:

"Sapsarı olmuş bir sendikanın cesur tavrı olmaz. Nitekim bunu en son toplu sözleşmelerde gördük. Kamu çalışanlarını 123 lira zam ile çırak çıkardılar. Devlet hazinesini ayarlamış, '2014 yılında kamu çalışanlarına şu kadar personel gideri olarak ayırmayı düşünüyorum' diyor. Ama bu sendikanın toplu sözleşmede altına imza attığı rakam, hükümetin vermeyi öngördüğü rakamın 2 milyar 800 bin lira altında. Bu şekilde her bir kamu görevlisi 103 lira zarara uğratıldı. 2014 yılı için enflasyon farkı yok. Enflasyon hedefi yüzde 5,3. Oysa ortalama memur maaşı üzerinden hareket ettiğimizde memur zammı yüzde 5,2'ye denk geliyor. Hedeflenen enflasyonun altında ortalama zamma imza atılmış oluyor."

Koncuk, üniversite çalışanlarının geçim sıkıntısı yaşadığına dikkati çekerek, iktidarın üniversitelerin bilimin merkezi olduğuna inanarak üniversite çalışanlarına sahip çıkması gerektiğini vurguladı.

"Mevcut ücretlerle akademisyenler ailesine mi bakacak, bilimsel çalışma mı yapacak?" sorusunu yönelten Koncuk, açıklamasında, "Tüm bu yaşananlara birlikte akademisyenlerimizin ekonomik problemlerinin giderilmesi ve hak kayıplarının telafi edilmesi talebiyle 25 Aralık Çarşamba günü saat 12.30'da tüm üniversite rektörlükleri önünde kitlesel basın açıklaması yapacağız" ifadelerine yer verdi.

Anadolu Ajansı
Bu haber 3,972 defa okundu. 10 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Zina yasağı yeniden gelmeli mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam