1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Yolsuzluk operasyonunda gözaltı sayısı 51'e yükseldi

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele polisinin dün sabah başlattığı rüşvet ve yolsuzluk operasyonu kapsamında gözaltılar artarak devam ediyor
18 Aralık 2013 07:40
Yazdır

Özel Harekat timleri eşliğinde saat 06.00'da verilen adreslere giren timler 51 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar arasında, İçişleri Bakanı Muammer Güler'in oğlu Barış Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın oğlu Salih Kaan Çağlayan, Özel Kalem Müdürü Behçet Kaynar, Onur Kaya ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar, danışmanı Sadık Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman da bulunuyor.

ÜNLÜ İSİMLER EMNİYET'TE

Gözaltına alınan diğer isimlerse şunlar: Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Halk Bankası G. Müdürü Süleyman Aslan ve eşi, Ali Ağaoğlu, sanatçı Ebru Gündeş'in eşi Reza Zarrab, Yorum İstanbul'un sahibi Osman Ağca, Hüseyin Avni Sipahi, Taş Yapı'nın sahibi Emrullah Tunalı, Fatih Belediyesi Koruma Müd. Günseli Özbay, Mimar Ali Tunç, Mustafa Halit Özaydınlı, Fatih Güner, işadamı Ekrem Eray Arda, İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Yener Çavdar, 2 Numaralı Yenileme Alanı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Raşit Şentürk, İstanbul 4 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Günseli Aybay, 5 Numaralı Koruma Kurulu Üyesi TOKİ çalışanı Yavuz Çelik, İBB eski Genel Sekreteri Mesut Pektaş, Eski röleve müdürü mimar Hüseyin Başçetin. Emlak Konut Genel Müdürü Murat Kurum da akşam saatlerinde Emniyet'e çağrıldı.

SUÇLAMALAR AĞIR

Şüphelilere yönelik suçlamalar şöyle sıralanıyor; ihalelere fesat karıştırmak, rüşvet vermek, hayali ihracat, şüpheli para transferleri, çete kurma ve yönetme, tarihi eserleri el altından satmak, rüşvetle Türk vatandaşlığı verilmesi, SİT arazilerini imara açmak,Marmaray'a zara verecek yerleri imara açmak, Öte yandan Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu'nun gözaltına alındığı yönündeki iddia ise asılsız çıktı.

Zarrab Emniyet'te

Savcılık kaynaklarından edinilen bilgilere göre, yaklaşık 1 yıldır devam ede fiziki ve teknik takibin ardından dün sabah saatlerinde düğmeye basıldı. Soruşturma kapsamında Türk vatandaşlığı aldıktan sonra ismini Rıza Sarraf olarak değiştiren şarkıcı Ebru Gündeş'in eşi İran uyruklu Reza Zarrab da gözaltında. Sarraf liderliğindeki grubun İran'dan getirilen kaçak altınlar ile kara para aklama, rüşvet suçlarına karıştıkları iddia ediliyor. Bakan Zafer Çağlayan'ın oğlunun da ailece Sarraf'la görüştüğü için listeye girdiği iddia ediliyor.

İran'a para transferi suç kabul edildi

Paravan şirketlerin vergi giderleri ve para trafiği inceleyen müfettişler, 25 Şubat 2013'te Şirketlerin sahibi olan Adem Gelgeç'in ifadesine başvurdu. Müfettişler Gelgeç'e şirketlerin Aktif Bank, para transferleriyle ilgili sorular yöneltti. İfadesinde şirketlerin İran ağırlıklı olarak yurtdışı para transferleri faaliyetinde bulunmak üzere kurulduğunu itiraf eden Gelgeç, şunları söyledi: 'Yurtdışından, özellikle İran ve Azerbaycan'dan gelen talimatlar doğrultusunda para hareketleri yapılmıştır. Para hareketleri ağırlıklı olarak A. Bank, İran M. Bank, G. Bankası, Kuveyt T. ve D. Bank vasıtasıyla yapılmıştır.'

Yeni Şafak
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
Bu haber 5,399 defa okundu. 2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Milli piyango bileti hakkında ne düşünüyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam