1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Taksitle cep telefonu alacaklar dikkat!

31 Ocak son gün
10 Ocak 2014 07:33
Yazdır
Taksitle cep telefonu alacaklar dikkat!

Deniz ÇİÇEK

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) taksiti kaldırdığı düzenlemenin cep telefonlarını kapsayıp kapsamadığı tartışması sürerken, en net açıklama Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'dan geldi.

Teknosa ile sektörün oyuncularından biri olan Sabancı Holding Perakende Grubu Başkanı Haluk Dinçer'in de önceki gün cep'te taksitin kalkmayacağını belirterek umudunu koruduğunu göstermesine karşın Babacan, BDDK'nın düzenlemesi ile telekomünikasyon bayileri ile teknoloji marketleri arasında uygulama farklılığı oluştuğunu ve bunu gidereceklerini söyledi. Babacan, bu ayrımı kaldırmak için teknoloji marketlerinin POS cihazlarına yapılacak düzenleme ile cep telefonlarına taksit yapılmasının önleneceğini söyledi.

HABERTÜRK'e konuşan Babacan, belirsizliğin giderilmesi için BDDK, Bankalar Birliği ve Bankalar Arası Kart Merkezi'nin çalışma başlattığını belirtti. Düzenlemenin yürürlük tarihine kadar bu çalışmayı bitirmek istediklerini ifade etti. Babacan, "Zaten 1 aylık yürürlük sürecini de bu gibi şeyler için koymuştuk. Şimdi 1 Şubat'a kadar bu çalışma bitecek" diye konuştu. Babacan, yapılacak teknik ayrım ile elektronik sektöründe kullanılan POS cihazlarında cep telefonu satışlarının ayrıştırılacağını, cep telefonunda taksit olmayacağını kaydetti.

HALUK DİNÇER 'CEP KAPSAMDIŞI' DEMİŞTİ

Taksitlerin kaldırıldığı kalemler arasında cep telefonlarının yer alıp almadığı konusu tartışma yaratırken Sabancı Holding Perakende Grubu Başkanı Haluk Dinçer, "Cep'i kapsamıyor" demişti.

Teknoloji marketinde taksit var

Babacan, düzenleme ile iki ayrı POS cihazının söz konusu olduğunu belirterek, "Bir, telekomünikasyon sektöründeki POS cihazları var, bir de elektronik sektöründeki. Telekomünikasyon POS cihazları, telekom operatörleri gibi işletmeler tarafından kullanılıyor. Elektronik sektörü POS cihazını ise büyük teknoloji marketleri kullanıyor. İki POS arasında ayrım var. Telekomünikasyon sektörü POS cihazlarından cep telefonuna taksit yapılamıyor. Ancak şu andaki düzenlemeye göre, teknoloji marketlerinde cep telefonuna taksit yapılabilir. Şimdi bu konu üzerinde çalışıyoruz" dedi.

Cep'lerin yüzde 70'i kontratlı satılıyor

GSM şirketleri Türkiye'de cep telefonu satışlarının yüzde 70'ini kontratlı olarak gerçekleştiriyor. Teknoloji marketleri ise 'cep' satışlarının yüzde 30'unu yapıyor. Marketlerin satışında TV yüzde 25 payla ikinci sırada.

Habertürk
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
Bu haber 6,966 defa okundu. 4 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Takım elbisede en çok hangi markayı beğeniyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam