1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Hem okuyup, hem memur olabilir miyim?

Memur olarak çalışanlar, aynı anda yüksek öğrenimlerine de devam edebilir mi?
29 Mayıs 2014 10:09
Yazdır
Hem okuyup, hem memur olabilir miyim?

Memurluk bir statü hukukudur. Bu statüde çalışanların hakları ve sorumlulukları kanunla düzenlenmiştir.

Bir memur öncelikli olarak kendisine verilen görevleri yapmakla zorunludur. 657'nin 11. maddesi şu şekildedir: "Devlet memurları kanun, tüzük ve yönetmeliklerde belirtilen esaslara uymakla ve amirler tarafından verilen görevleri yerine getirmekle yükümlü ve görevlerinin iyi ve doğru yürütülmesinden amirlerine karşı sorumludurlar."

MESAİ İÇİNDE İZİN KULLANIMI

Bir memurun mesai saatleri içinde izin kullanımı da 657'de tek tek düzenlenmiştir. Memurun yıllık, mazeret, hastalık, aylıksız izin gibi hakları bulunmaktadır. Mazeret izinleri içinde ise doğum, babalık, ölüm gibi hallerde verilecek izinler düzenlenmiştir.

657 sayılı Kanunda, bir memur, yükseköğrenimde okuyor diye, verilmesi öngörülen bir izin bulunmamaktadır. Bu nedenle de genel olarak okumak isteyenler, 24 saat esasına göre çalışan memurlukları tercih etmekte (koruma güvenlik görevlisi, sağlık personeli vd.), gece çalışmakta, gündüz ise okullarına gitmektedir.

BAŞKA BİR İLE TAYİN HAKKI

Mevzuatımızda, eğitim durumundan dolayı naklin yapılmasını öngören bir kanuni düzenleme bulunmamaktadır. Bazı kurumların, kendi kurumsal atama ve yer değiştirme yönetmeliklerinde bu yönde hükümler yer almakla birlikte bu çok yaygın bir uygulama değildir. Bu kurumları görmek için tıklayınız.

Yine, 2010 yılında çıkarılan 2010/2 sayılı Başbakanlık Genelgesinin 7. maddesinde "Kamu kurum ve kuruluşları, Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına Dair Yönetmelik kapsamında yapacakları atama işlemlerinde, ilgili mevzuat hükümlerine uygun olarak eş, öğrenim ve sağlık durumuna dayalı atama taleplerinin gerçekleştirilmesine azami özen göstereceklerdir." talimatı bulunmasına rağmen, kamu kurumları bu talimata pek özen göstermemektedir.

Ancak, yargı kararları, kurumların eğitim durumundan dolayı nakil taleplerini değerlendirmeleri yönündedir. Sadece idare mahkemesi özelinde değil, Danıştay'a taşınan davalarda da olumlu kararlar çıkabilmektedir. Fakat bu da çok uzun bir süreçtir. İdare mahkemesi ve Danıştay süreçleri bazen 2 yılı bulabilmektedir.

MEMURLUK HAKKI DONDURULABİLİR Mİ?

Eğitimlerine devam edemeyenlerin en çok sorduğu soru, memurluk hakkının dondurulmasıdır. Mevzuatımızda böyle bir hak bulunmamaktadır. Detaylı bilgi için tıklayınız.

DEĞERLENDİRME

Memurların özlük haklarını düzenleyen 657 sayılı Kanunda, eğitim durumundan dolayı mesai saatleri içinde izin veya başka bir ile nakli öngören bir düzenleme bulunmamaktadır. Bu nedenle, memurluk tercihinde bulunacak adayların, öncelikle okullarının bulunduğu ili tercih etmeleri ve mümkünse yukarıda belirtildiği üzere gece çalışabilecekleri bir kadroya geçmelerinde yarar bulunmaktadır.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 1 0
13 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
16:48 - Profesör, hayatını yaban hayvanlarına adadı16:44 - 'Emlak Bankası faiz lobisine cevap için ihdas edildi'16:40 - 'Son 7 yılda iletişim sektörü yüzde 7,5 büyüdü'16:36 - Şanlıurfa'da sahurun adı 'ciğer kebabı'16:32 - İYİ Parti'den Başkanlık Divanı'na atama yetkisi16:28 - Akıl almaz olay! Otomobilini dolandırıcılara kaptırdı16:24 - 'Kıyafeti kirli' diye koltuğa oturtulmayan çocuğa burs16:20 - Özel harekat polislerinden gölde su altı tatbikatı16:16 - Eskihisar-yalova hattı'nda 18 milyon yolcu taşındı16:13 - Yargıtay'dan kredi masraflarına ilişkin karar
16:09 - Hak-İş: 12 bin 900 arkadaşımız istifa ettirilmiştir16:07 - Emeklilikten sonra girdiği okulu birincilikle bitirdi16:05 - Marmara Denizi'nde 3,9 büyüklüğünde deprem16:01 - CHP: İmamlar 657'ye tabidir, bir itirazımız yok15:38 - İnternetten öğrendi, geçim kaynağı oldu15:34 - AYM'ye ilk 3 ayda 9 bin 829 bireysel başvuru yapıldı15:30 - Dünyanın en zor mesleklerinden biri; aylık 10 bin lira15:26 - 4 yıldır restorasyondaki Sümela, ziyarete açıldı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Yeni askerlik sistemini nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam