1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

ÖSS'de ilk 5000'e giren adaylara TÜBİTAK burs müjdesi

14 Temmuz 2006 12:50
Yazdır

TÜBİTAK Başkanvekili Nüket Yetiş, gelecek hafta üniversite tercihlerini yapacak öğrencilerin temel bilimler dalında ilk 5 bine girmeleri durumunda 250 YTL burs vereceklerini müjdeledi.

TÜBİTAK Başkanvekili Prof. Dr. Yetiş, Başkan Yardımcıları ile birlikte gazetecilerle biraraya geldi. Kurumun çalışmaları hakkında bilgi veren Yetiş, özellikle gelecek hafta üniversite tercihlerini yapacak öğrencilere burs müjdesi verdi. Geçen yıl başlatılan projeyle ÖSS'de ilk 5 bine giren öğrencilerin Biyoloji, Fizik, Kimya, Matematik, Moleküler Biyoloji, Genetik, Tarih, Felsefe, Psikoloji, Sosyoloji alanlarını tercih etmeleri halinde lisans eğitimi süresince ayda 250 YTL burs vereceklerini dile getiren Yetiş, geçen yıl bu kapsamda 450 öğrenciye burs verdiklerini hatırlattı. Bursların yüksek lisans sırasında bin 250 YTL, doktora döneminde ise bin 500 YTL olarak süreceğine dikkat çeken Yetiş, böylelikle doğa ve sosyal bilimlerin temel dallarına ilgiyi artırmayı hedeflediklerini söyledi.

Gazetecilerin, ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut'un TÜBİTAK'ın projelerinin desteklenmediği yönündeki eleştirilerini hatırlatması üzerine Yetiş, Mayıs ayı çağrı döneminde üniversitelerden kuruma 983 akademik proje önerildiğini bunlardan 63'ünün ODTÜ tarafından hazırlandığını, 12'sinde eksikler bulunduğunu, 6'sının kuruluş yetkilisinin imzasının eksikliği nedeniyle iptal edildiğini kaydetti. Yetiş, akademik destek programında geçen yıl önerilen 3 bin 977 projenin bin 450'sinin desteklendiğini, en başarılı ilk 10 üniversite arasında ODTÜ, Ankara, Hacettepe, Bilkent, Ege, Çukurova üniversitelerinin geldiğini belirterek, kaynakları kullanmak adına nitelikten taviz vermediklerini ifade etti.

TÜBİTAK'ın desteklerinin dağılımında savunma sanayie çok fazla pay ayrıldığı yönündeki eleştirilerin de gerçeği yansıtmadığını, "Milli" olması nedeniyle bu araştırmaları açıklayamayacaklarını ifade eden Yetiş, geçen yıl 215'inin sanayi projeleri, 80'i akademik projeler, 60'ı kamu, 60'ı savunma sanayi ve 40'ı bilim insanı yetiştirme projeleri olmak üzere toplam 455 projeyi desteklediklerini kaydetti. YÖK ile TÜBİTAK arasındaki sorunun çözülüp çözülmediği yönündeki bir soru üzerine Yetiş şöyle konuştu:

"Geçmişte üniversitelerden TÜBİTAK'a yıllık 800 proje gelirken, son dönemde bu rakam 4 bine yükseldi. Akademik projelerin artmasından mutlu oluyoruz. YÖK ile diyalogumuz artacak."

İhlas Haber Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
Bu haber 7,650 defa okundu. 1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Lojmanların, içinde oturanlara, ihalede oluşan en yüksek bedelle satılacak olmasını;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam