1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

ÖSYM, soru kitapçığını göstermek için 50 lira istiyor

ÖSYM, Anayasa Mahkemesinin iptal kararı sonrasında, sınav sorularını adaylara inceletmek için 50 lira istiyor.
20 Ocak 2015 12:05
Yazdır
ÖSYM, soru kitapçığını göstermek için 50 lira istiyor

Hatırlanacağı üzere, ÖSYM tarafından yapılan sınavların soru ve cevapları, yapılan bir kanuni düzenlemeyle, 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamı dışına çıkarılmıştı.

Ancak açılan bir davada, Anayasa Mahkemesi bu hükmü iptal etmişti.

AYM'nin bu iptaline rağmen, ÖSYM soru ve cevapları internet sitesinden yayınlamayacağını ancak sınava giren adayların başvurmaları halinde, adayların incelemesine sunulacağını açıklamıştı.

ÖSYM, bu inceleme işleminde bir adım daha ileriye gitti ve adaylardan her bir test için 50 lira para istemeye başladı. Aşağıda konuya dair ÖSYM cevabı bulunmaktadır.

Öncelikle şu bilinmelidir. Bilgi edinme taleplerinde ücret alınıp alınamayacağı yönünde çıkarılmış bir tebliğ bulunmaktadır. Söz konusu Tebliğin son hükmü şu şekildedir:

"Bilgi ve belgelere erişimin gerektirdiği inceleme, araştırma, yazma, tarama, kopyalama ve diğer maliyet unsurları hariç olmak üzere, sayfa sayısı veya belge türü ne olursa olsun elektronik postayla ulaştırılacak bilgi ve belgelerden, elektronik posta nedeniyle her hangi bir ücret alınmayacaktır."

Bu madde şunu ifade etmektedir. Kamu kurumu belgeyi erişime açarken bir inceleme yapmış ise bir ücret isteyebilir. Ancak elektronik cevaplarda bunun dışında bir ücret isteyemez.

Ancak öyle sanıyoruzki, ÖSYM telif hakkını gerekçe göstererek soru kitapçığı için ücret talep etmektedir. Oysaki adaylar sınava girerken soru kitapçığı için bir maliyete katlanmışlardır. ÖSYM eğer telif haklarından dolayı ücret istiyorsa bu 2. bir ücret anlamına gelecektir. Bu bağlamda, ÖSYM'nin test başına ücret talep etmesinin hukuka uygun olmadığını düşünüyoruz. ÖSYM'den olumsuz cevap alanların Bilgi Edinme Değerlendirme Kuruluna başvurmaları gerekmektedir.

İŞTE ÖSYM'NİN CEVABI

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
25 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
17:45 - Bolu'da, işten çıkarılan belediye işçileri eylemlerine devam ediyor17:45 - FETÖ soruşturması kapsamında aranan öğretmenler yakalandı17:40 - Antalya'da 'toz taşınımı' uyarısı17:40 - Öğretim görevlisi alımlarında yönetmelik değişikliği şart gözüküyor!17:33 - 'Kimi teselli ediyor, kimi merak etme tekrar olacak diyor'17:30 - Turgutlu'nun toplam borcu 36 milyondan fazla17:25 - Prof. Eskiocak: Aşıdaki alüminyum düzeyi çok düşüktür17:19 - Çeyrek altın günü 400 liradan tamamladı17:16 - Dolar günü 5,94 liradan tamamladı17:12 - Küçükçekmece'deki cinsel saldırıda 9 kişi yakalandı
17:08 - Kurucu 30 isim, Akşener'e Olağanüstü Kurultay çağrısı yaptı17:05 - Başkentte motorize yunus ekibi kaza yaptı: 2 yaralı17:02 - Dur ihtarına uymayan araçtan polise ateş16:59 - Bartın'daki FETÖ davalarında 1 beraat 1 tahliye16:59 - CHP, Soylu hakkında suç duyurusunda bulunacak16:54 - Asansör yerine merdivenleri kullananları elmayla ödüllendirdiler16:49 - Turizm merkezlerini birbirine yaklaştıracak tünelde ışık göründü16:42 - CTE, görevde yükselme sonuçları açıklandı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
İmamoğlu'nun, 'tüm verileri kopyalayın' talimatını doğru buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam