1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Danışay: Yargı kararları yayınlanamaz

Danıştay, açılan bir davada, Yargıtay kararlarının yayınlanması gerektiğine karar veren Ankara İdare Mahkemesinin kararını bozdu
03 Şubat 2015 15:03
Yazdır
Danışay: Yargı kararları yayınlanamaz

Açılan bir davada, Ankara 1. İdare Mahkemesi, Yargıtay kararlarının halka açılması konusunda karar verdi. Ancak Yargıtay'ın temyiz etmesi üzerine dosyayı görüşen Danıştay 10. Dairesi,

- Ankara İdare Mahkemesinin kararını bozdu.

- Kararlar, Türk Milleti adına alınmasına rağmen, halktan gizlenmiştir.

- Danıştay kendisi de kararları yayınlamadığı ve ucu kendisine de dokunacağı için meslek dayanışması göstermiştir.

İŞTE DANIŞTAY'IN KARARI

DANIŞTAY 10. DAİRE
ESAS: 2009/3337
KARAR: 2013/7110

2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 2. maddesinde "İdari yargı yetkisi, idari eylem ve işlemlerin hukuka uygunluğunun denetimi ile sınırlıdır. İdari mahkemeler; yerindelik denetimi yapamazlar, yürütme görevinin kanunlarda gösterilen şekil ve esaslara uygun olarak yerine getirilmesini kısıtlayacak, idari eylem ve işlem niteliğinde veya idarenin takdir yetkisini kaldıracak biçimde yargı kararı veremezler." kuralı bulunmaktadır.

Bu kuralın değerlendirilmesinden, idarelerin, kanunlarla verilmiş görevleri, yine kanunlarda gösterilen usullere uygun olarak yerine getirmekle yükümlü oldukları, kanunların imkan verdiği hallerde takdir yetkisini kullanabilecekleri, kanunlarla yerine getirilmesi görev olarak yüklenmemiş talepleri karşılamaya veya kanunlarda gösterilenin dışında usuller izlemeye ya da takdir yetkisinin hukuka uygun olarak kullanımında belirli tercihlerde bulunmaya, yargı kararıyla zorlanamayacakları sonucuna ulaşılmaktadır.

2797 sayılı Yargıtay Kanunu'nda veya başkaca bir kanunda, davacının başvurusuna konu talebin karşılanmasını, Yargıtay Başkanlığına görev olarak yükleyen bir kural bulunmamaktadır.

Buna göre, davalı idarenin, başvuru konusu talebi karşılamaya yargı kararıyla zorlanamayacağı açıktır.

Öte yandan, Yargıtay'ca verilen bütün kararların, hiçbir ayrım ve ayıklama yapılmadan, herkesin erişimine açılması, taraflara ait kişisel bilgilerin ifşasına neden olarak, 2709 sayılı T.C. Anayasası'nın 20. maddesinin "Herkes, özel hayatına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahiptir. Özel hayatın ve aile hayatının gizliliğine dokunulamaz." kuralını içeren 1. fıkrasına aykırılık oluşturabilecektir. Çok sayıda kararın ayrım ve ayıklama yapılarak erişime açılması ise, yüksek düzeyde mali ve personel altyapısını gerektireceği için, idarenin takdir yetkisi kapsamında alacağı karara bağlıdır.

Kaldı ki, imkanlar dahilinde, Yargıtay'ca verilen bazı kararlar, ayrım ve ayıklama yapılarak, elektronik (Yargıtay web sitesi) ve basılı (Yargıtay kararları dergisi) ortamda halen erişime açık tutulmaktadır.

Esasen, Türk Milleti adına verildiği için kamuya ait nitelik taşıyan Yargıtay kararlarının, 492 sayılı Harçlar Kanunu uyarınca harçlandırılmak suretiyle, onaylı örneklerinin alınmasına hukuki bir engel de bulunmamaktadır.

Bu durumda, temyizen incelenen Mahkeme kararında hukuksal isabet bulunmadığı sonucuna ulaşılmaktadır.

Açıklanan nedenlerle, temyiz isteminin kabulü ile Ankara 1. İdare Mahkemesinin 27.11.2008 tarihli, E:2008/379, K:2008/1993 sayılı kararının BOZULMASINA, dosyanın yeniden bir karar verilmek üzere anılan Mahkemeye gönderilmesine, 08.10.2013 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
5 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
20:53 - Bu maçı sadece evliler, kadın ve çocuklar izleyebildi20:47 - Tartıştığı babasını öldüren lise öğrencisi tutuklandı20:41 - Eğitimini tamamlayan akademisyenlere sertifika20:36 - İlk kez bir giyim mağazasında, işçiler, haftada 2 gün izin hakkı kazandı20:30 - Bodrum'daki proje tepki çekmişti! Blokları yıkılıyor20:24 - Liseli kıza taciz şüphelisi serbest bırakıldı20:19 - Meteoroloji'den uyarı: Karla karışık yağmur bekleniyor20:15 - Kadıköy'de atlı polisler de görev aldı20:11 - DEAŞ'ın Telafer sözde emiri tutuklandı20:07 - Kar Karadeniz'de de yüzünü gösterdi
20:03 - TEKNOFEST'e beşinci gününde yoğun ilgi19:59 - Sosyal medya mağduru kadından avukata suç duyurusu19:55 - İyi Parti Sözcüsü: CHP, HDP ile işbirliğine devam ederse biz o bileşende olmayız19:50 - Diyanet İşleri Başkanı'ndan Cemevi'ne ziyaret19:02 - Ardahan'a da mevsimin ilk karı yağdı18:58 - En güzel Kur'an okuyan kadın din görevlisi belli oldu18:58 - AYM, önlisans ilahiyattan, 4 yıllığa sınavsız geçişi iptal etti18:56 - Ornanik diye aldığınız gıdalar, organik olmayabilir
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu başarılı buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam