1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Gelir idaresine ikinci tek çatı

Gelir İdaresi Başkanlığı'nda; grup müdürü, vergi dairesi müdürü, gelir uzmanı ve vergi dairesi müdür yardımcısı unvanlarının "vergi uzmanı" adı altında birleştirilmek üzere bir kanun taslağı üzerinde çalışmaların tamamlandığı söyleniyor.
21 Şubat 2015 12:17
Yazdır
Gelir idaresine ikinci tek çatı

Maliye Bakanlığı'nda ikinci kez tek çatı uygulamasına geçiliyor. Daha önce vergi dairesi müdür ve müdür yardımcılarına karşı verdiği sözleri yerine getiremeyen Gelir İdaresi Başkanlığı'nda, 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname(KHK) ile gerek grup müdürlerine ve gerekse emsalleri bulunan merkez uzmanlarına sağlanan özlük haklarından mahrum kalan küs durumundaki gelir uzmanlarının gönlünü almak ve güven tazelemek üzere bir kanun taslağı üzerinde çalışmaların tamamlandığı söyleniyor. Konuyla ilgili ismini vermek istemeyen üst düzey bir bakanlık yetkilisi taslağa son şeklinin verildiğini belirterek, "Sayın Başbakanımızın uygunluk vermesi halinde seçim öncesi Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden geçirilmesi planlanan yeni torba kanun tasarısıyla yasalaşmasını planlıyoruz" dedi. Bu özlük hakları konusunun Gelir İdaresi Başkanlığı'nın tüm enerjisini alıp götürdüğünü belirten yetkili, sorumluluk ve risk hususunda diğer kurumlarla kıyaslanmayacak kadar hayati öneme haiz vergicilik mesleğinin hak ettiği yerde olmadığını, daha cazip hale getirilerek meslekten kaçışların engellenmesi gerektiğini, 666 sayılı KHK'da belirli konularda hata yapıldığını ancak bu noktada bunları tartışmak yerine yeni bir sinerjiyle ciddi adımlar atmaya hazırlandıklarını belirtti. Daha önce vergi denetmeni, gelirler kontrolörü, maliye müfettişleri ile hesap uzmanlarını; "vergi müfettişi" unvanı adı altında birleştiren Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı'nda etkinliğin artırılması ve kısır çekişmelerin ortadan kalkması için etkin ve kayıt dışıyla mücadele noktasında daha iyi sonuçlar elde etmek için yeni bir kanun tasarısına ihtiyaç duyulduğunu; bu nedenle grup müdürü, vergi dairesi müdürü, gelir uzmanı ve vergi dairesi müdür yardımcısı unvanlarının "vergi uzmanı" adı altında birleştirilerek yetkinliğinin artırılacağını, mali açıdan 2015 yılında daha iyi sonuçlar elde etmek istediklerini belirtti.

Memurlar.Net
Bu haber 114,178 defa okundu. 39 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Dolardaki artışın sizce sebebi ne?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam