1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Köy korucuları devlet memuru oluyor

24 Eylül 2006 09:00
Yazdır

Türkiye'de son dönemde artan terör olayları ve terörün yoğun olarak yaşandığı bölgelerden gelen şehit haberleri, hükümeti yeni arayışlara itti.

Uzun süredir işlevini bitirdiği gerekçesiyle kaldırılması planlanan, Avrupa Birliği'nin (AB) de bu yönde telkinde bulunduğu Geçici Köy Korucuları ile ilgili olarak hükümet önemli bir yasal düzenleme hazırladı. Kısa bir süre sonra hayata geçecek olan Geçici Köy Korucuları Yasa Tasarısı ile sosyal güvencesi bulunmayan Köy Korucuları sosyal güvence altına alınması öngörülüyor. Köy korucularına devlet memurluğu statüsüne alacak olan bu yasal düzenlemeyi hükümet AB'ye de resmen bildirdi. Dışişleri Bakanlığı tarafından AB'ye sunulan bilgi notunda, köy koruculuğunun kaldırılmasının söz konusu olmadığı ve şimdiye kadar sosyal güvencesi bulunmayan sadece yeşil kart hakkı bulunan koruculara sosyal güvence sağlanacağı ifade edildi. Hükümet, Köy Korucularıyla ilgili olarak hazırladığı reform paketini kısa süre sonra hayata geçirmeyi planlıyor. Köy koruculuğu konusunda atılacak reform paketi, geçtiğimiz günlerde Dışişleri Bakanlığı tarafından AB'ye de bildirildi. Ankara'nın Brüksel'e gönderildiği "köy korucuları" konusundaki bilgi notu, AB'nin sürekli eleştiri konusu yaptığı ve "bu sistemi kaldırın" çağrısına rağmen, Türkiye'nin köy korucularından vazgeçmeyeceğini resmen ortaya koydu. Ankara'nın Brüksel'e gönderdiği köy korucuları ile ilgili belge, şimdiye kadar AB'nin köy korucuları ile ilgili ağır eleştirilerine de karşı cevap niteliği de taşıyor. Ankara, belgede, ülkedeki devam eden terör tehdidini hatırlatarak, ?köy korucularına hâlâ ihtiyaç olduğunun' altını çizdi. Köy koruculuğunun şu an için kaldırılmasının söz konusu olmadığının belirtildiği belgede, sayının ise azaltılmakta olduğu ifade edildi. Belgede, "2000 yılından bu yana yeni köy korucusu istihdam edilmiyor, dolayısıyla sayıları yıldan yıla düşüyor" denildi.

Bu haberi oylayabilirsiniz 1 2
Bu haber 44,237 defa okundu. 18 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Takım elbisede en çok hangi markayı beğeniyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam