Silivri Ceza İnfaz Kurumunu'nu soydular
 
Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında %25'e varan indirim fırsatı
 
Belediye başkanın evinin kapısında şaşırtan not
 
Van'ın üç ilçe belediye başkanlıklarına görevlendirme yapıldı
 
SGK personeline, OHAL kararları güvencesi
 
Tekme tokat vücut çalışan genç! Video
 
Elektrik faturası yüksek gelenler dikkat! Foto Galeri
 
Advertisement
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

YÖK'ün, denklik kararları çıldırtıyor

YÖK, bölümlere ilişkin denklik kararlarında hem kurumları hem öğrencileri hem de hem de memurları mağdur ediyor.
25 Kasım 2015 10:53
Yazdır
YÖK'ün, denklik kararları çıldırtıyor

3795 sayılı "Bazı Lise, Okul ve Fakülte Mezunlarına Unvan Verilmesi Hakkında Kanunun" 3 üncü maddesi şu şekildedir.

"(a) Endüstri Meslek Lisesi, Kız Meslek Lisesi, Teknik Lise ve Kız Teknik Lisesi mezunlarına "Teknisyen"
b) Lise üstü iki yıl süreli yüksek teknik öğretim görenlere, "tekniker",
....unvanı verilir.
Bu unvanlar eğitim görülen dalın ismi ile birlikte kullanılır."

Burada şu hususu özellikle vurgulamak gerekir. Kanun koyucunun kendisinin belirlediği bir hususta yüksek öğretim kurulunun yetkisi OLMAZ.

3795 sayılı Kanunun özel bir kanun olup, 2547 sayılı Kanunu ve ilgili maddesinden yıllar sonra yürürlüğe konulduğu da unutulmamalıdır.

Ancak YÖK bu hususa dikkat etmeksizin kararlar almakta ve daha sonra keyfe keder bir şekilde değiştirmektedir.

YÖK'ün bölüm denkliklerine ilişkin aldığı kararlar, sistematik bir şekilde internet sitesinde yer almamaktadır. Devlet sırrı gibi GİZLİ tutulmakta ancak emmurlar.net veya sendika sitelerinde yayımlanınca bilgi sahibi olunabilmektedir.

Karar alımında, raporların hazırlanmasında, uzman personelinin bulunmadığı anlaşılmaktadır.

Alınan kararlarda, kararı oluşturan gerekçeler yer almamaktadır.

Ayrıca, kısa sürede alınan kararlardan vazgeçilmekte veya değiştirilmektedir.

Bu durum;
kamu kurumlarını
kamu çalışanlarını
öğrencileri

mağdur etmektedir.

Ayrıca, Yükseköğretim Kurulu Anayasa ve kanunların kendisine verdiği unvan belirleme yetkisini kullanmalı, diğer kurumların görev alanlarına girip hizmet sınıfı belirlemesi veya ek gösterge belirlemesinin doğru olmadığını düşünüyoruz.

Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretimi mezunları hakkında verilen karar bu konuya ilişkin örnek bir karardır. Karar internet sitesinden yayınlanmamaktadır. Kararın gerekçesi bulunmamaktadır.

Yüksek öğretim yürütme kurulu 13/5 2014 tarihli kararı ile bu bölüm mezunlarını, "teknik eğitim yapan program" olarak kararlaştırmıştır. Teknik öğretmen unvanını kullanabileceklerine karar vermiştir.

Ancak aynı Yükseköğretim yürütme kurulu 15/10/2015 tarihli ve 2014.17.2821 sayılı kararıyla, bu kez Eğitim Fakültelerinin Bilgisayar Ve Öğretim Teknolojileri Öğretimi bölümünü, "teknik eğitim veren bölüm olmaktan" çıkarmıştır.

Kamu çalışanları söz konusu karar çerçevesinde mağdur olmuşlar ve mali olarak aldığı haklarını iade etmek zorunda kalmışlardır.

Sormak lazım, Mevzuatta ne değişmiştir ki karar değiştirilmiştir.

Diğer taraftan, bu tür kararlar Eğitim Fakültelerinin Bilgisayar Ve Öğretim Teknolojileri Öğretimi bölümü mezunları ile sınırlı değildir. Bazı unvanların teknik hizmetler sınıfına alınmasında ve sonra çıkartılmasında ve sağlık bilimler eğitimlerine ilişkin olarak sorunlar yaşanmış ve yaşanmaktadır.

Yükseköğretim Yürütme Kurulu'nun acilen:
1-Kararların hazırlanmasında uzman bir ekip oluşturması,
2-Geçerli Kararlarını internet sayfasında oluşturulacak bölümde tarih sırası ile yayımlaması,
3-Bundan sonra alınacak kararlara ilişkin olarak bir usul ve esas belirlemesi,
4-Kamu istihdamı hususunda yetkin kurumlardan yardım alınması,
gerekmektedir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 2 8
17 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
11:49 - Yemeklerden azaltılan tuz, hipertansiyon oranını da düşürdü11:47 - Çalıntı kredi kartıyla bağış yaptılar11:42 - Okul çevrelerindeki asayiş olayları, alınan tedbirlerle azaldı11:41 - Kalın'dan 'soykırımı savunan yazara Nobel ödülü kararından dönün' çağrısı11:39 - YÖK'ün engelli öğrencilere yönelik kararları işaret diline çevrildi11:31 - 'FETÖ itirafçıları' örgüt üyelerini deşifre ediyor11:28 - Çelik'ten Girit'teki s-300'lerin hazırlandığı iddiasına açıklama11:15 - Boğaziçi Ekspresi seferlerine yeniden başlıyor11:03 - Güvenpark'taki terör saldırısıyla ilgili yeni dava11:01 - Edirne'de FETÖ şüphelilerini yurt dışına kaçıran 3 zanlı tutuklandı
11:01 - Nusret iki dövüşçüye meydan okudu10:59 - Öğrencilerin yüzde 46'sı eğitim hayatını başladığı okulda bitiremiyor10:45 - Silivri Ceza İnfaz Kurumunu'nu soydular10:36 - Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı İzleme ve Yönlendirme Kurulu kuruldu10:30 - Kayseri'de acı olay! Yangın çıkan evdeki iki küçük kardeş öldü10:12 - Belediye başkanın evinin kapısında şaşırtan not10:12 - Vergi müfettişlerini ilgilendiren düzenleme yürürlüğe girdi10:00 - Yaşlı kadın, şizofren kızının çıkardığı iddia edilen yangında öldü
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Diyarbakır annelerinin evlat nöbetini destekliyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam