1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

MEB'de, tek branş için alan değişikliği iptali

Milli Eğitim Bakanlığı, 2006 yılında, kaynak bölümlerden karşılayamadığı Zihin Engelliler Sınıfı öğretmenliğine, hizmetiçi eğitim kursunu başarı ile tamamlayan görevdeki sınıf öğretmenlerini atamıştı. Ancak bazı sınıf öğretmenleri, Zihin Engelliler Sınıfı öğretmeni olarak değiştirilen atamalarının iptalini talep etmiştir. Bakanlık bu talebi uygun görerek bu öğretmenlerin, norm kadro açığı bulunan sırasız okullara atamalarının yapılabileceğini belirtmiştir.
07 Ekim 2006 06:54
Yazdır

T.C.
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
Personel Genel Müdürlüğü

Sayı: B.08.PGM.0.23.05/01/77615

04 Ekim 2006

.... VALİLİĞİNE
(İl Milli Eğitim Müdürlüğü)

İlgi: a) 29.06.2006 tarihli ve ... 52757 sayılı onay.
b) 14.08.2006 tarihli ve . sayılı onay
c) Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenliğinin atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği
d) Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul ve Kurumların Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrosuna İlişkin Yönetmelik

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarına öğretmen olarak atanacakların atamalarına esas olan alanlar ile mezun oldukları yüksek öğretim programları ve aylık karşılığı okutacakları dersleri belirleyen 12.07.2004 gün ve 119 sayılı kararda değişiklik yapılmasına ilişkin 12.05.2006 gün ve 1233 sayılı kararın geçici 11'nci maddesinde "2006 yılı atama dönemine mahsus olmak üzere, "Zihin engelliler sınıfı öğretmenliği" ihtiyacının karar eki çizelgede yer alan yükseköğretim programı mezunlarınca karşılanamaması durumunda bu alana, fakültelerin görme engelliler ve işitme engelliler sınıfı öğretmenliği bölümü mezunları, bunlarla da ihtiyacın karşılanamaması durumunda ise sınıf öğretmenliği programlarından mezun olup halen görevde olanlardan kurulca onaylanan Zihin Engelliler alanına ait hizmetiçi eğitim kursu programını başarı ile tamamlamış olanlar atanır" denilmektedir.

Bu nedenle, halen sınıf öğretmeni olarak görev yapan ve kursta başarı olanlara Özel Eğitim ve Rehberlik Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğünün teklifleri doğrultusunda, ilgililere şuanda görev yaptıkları eğitim kurumlarına sınıf öğretmeni kadrosu tahsis edilmiş, önce Zihin engelliler sınıfı kadrosunda görev yapmak üzere atamaları yapılmış ve daha sonra ilgi (a) ve (b) onaylar doğrultusunda alanları Zihin Engelliler Sınıfı olarak değiştirilmişti.

Alanları bulunduğu eğitim kurumu dışında başka bir eğitim kurumuna Zihin Engelliler Sınıfı  öğretmeni olarak değiştirilen öğretmenlerimizden bazıları, çeşitli nedenlerden dolayı yapılan alan değişikliğinin iptal edilmesini talep etmektedirler.

Her türlü atama ve yer değiştirme işlemleri norm kadro ölçüsünde eğitim kurumlarının ihtiyacı dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre yapıldığından, söz konusu öğretmenlerin alan değişiklikleri iptal edildiğinde ilgi (c) ve (d) yönetmelikler gereği Bakanlıkça il emrine, ilgili Valiliklerce de norm kadro açığı bulunan sırasız okullara atama yapılacağından, Zihin Engelliler Sınıf öğretmenliğine yapılan alan değişikliğinin iptalini isteyen öğretmenlerimizden, sırasız okullara atanmayı kabul ettiklerine dair dilekçeleri alınarak, bu dilekçeleri ile birlikte iptal tekliflerinin 31.10.2006 tarihine kadar Bakanlığımızda olacak şekilde gönderilmesi gerekmektedir.

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Remzi Kaya
Bakan a.
Genel Müdürlüğü

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
Bu haber 21,446 defa okundu. 8 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Sizce ülkemizin en büyük sorun nedir?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam