1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Taşeron işçilerin kamuda istihdamında Hak-İş'ten çarpıcı öneriler

Ahmet Ünlü....
01 Mayıs 2016 08:04
Yazdır
Taşeron işçilerin kamuda istihdamında Hak-İş'ten çarpıcı öneriler

Köşemizde taşeron işçilerin kamuda istihdam yöntemiyle ilgili yapmış olduğumuz öneriler ciddi ses getirdi. Bu yazılar nedeniyle, Hak-İş Genel Başkanı Sayın Mahmut Arslan Bey'le taşeron işçilerin kamuda istihdamıyla ilgili sorunları ve çözüm önerilerini enine boyuna görüştük. Doğrusu Sayın Arslan'ın konuyu hem devlet hem de işçiler açısından dengeli bir şekilde çözme gayretinde olduğunu gördük. Son derece verimli geçen görüşme sonrasında bu yazımızda Hak-İş'in hükümete yapmış olduğu önerileri paylaşacağız.

Kamu istihdamında hizmet kalitesi ve verimliliği esas alınmalı

Hak-İş, kamu istihdamında hizmet kalitesini ve verimliliğini merkeze alacak kanun çalışması yapılmasını öneriyor. Bu bağlamda bir işçi sendikasından "Kamu İstihdamında Hizmet Kalitesinin ve Verimliliğinin Artırılması Hakkında Kanun Çalışması" önerisinde bulunulması takdire şayandır. Hükümet tarafından bu önerinin üzerinde durulması gerektiğini düşünüyoruz.

Bu çerçevede, kısa vadede taşeron işçilerin 4857 sayılı İş Kanunu'na göre kamuda istihdam edilerek hizmet kalitesinin arttırılması ve performansa göre ücret ve esnek çalışma sistemlerinin ön plana çıkarılarak kamuda işçi kadrolarına alınmasının sağlamasını öneriyor. Bu önerilerin kamu personel reformu için önemli bir yapı taşı olacağını düşünüyoruz.

İşçi kadrolarının kamuda yaygınlaşması sağlanmalı

Yine Hak-İş, kamu istihdamında sayın Cumhurbaşkanı'nın önerisi doğrultusunda kamu çalışanı kavramını esas alarak orta vadeli istihdam önerisinde bulunuyor. Buna göre, orta vadede, ilk planda kısa vadede gerçekleştirilecek olan kamuya işçi kadrosuna alınan taşeron işçileri gibi 4/c çalışanlarını da aynı istihdam alanı içinde birleştirmeyi öneriyor. İkinci aşamada ise devletin asli ve sürekli görevleri dışında istihdam edilen 4/b'li sözleşmeli personellerin 4857 sayılı Kanun anlamında işçi olarak istihdam edilmesine yönelik kanun çalışmasını öneriyor.

Yukarıdaki planlamalara ilişkin ilgili reform düzenlemelerinin yürürlüğünden sonra da kamuda hizmet alımı ile yeni bir taşeron işçisi ile 657 sayılı Kanun'un 4/b' ya da 4/c maddesine göre personel istihdamı yapılmamasını öneriyor. Bir anlamda asli ve sürekli kamu hizmeti tanımını yapın ve memur kime denilecekse o memur statüsünde olsun diyor.

DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Yeni Şafak
Bu haberi oylayabilirsiniz 23 8
5 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
11:56 - Kocaeli'de terör örgütü operasyonu: 4 şüpheli serbest11:53 - Üstün yetenekli öğrencilere BİLSEM'le eğitim desteği11:50 - 'Bu coğrafya zayıf devlet kaldırmaz, onun için güçlü olmak lazım'11:45 - Çamaşırlardaki deterjan artıkları astıma neden oluyor11:39 - Öykü Arin'in hayali doktor olmak11:36 - 61 yaşındaki papaz müslüman oldu11:32 - Engelli çalıştırmayanın ödediği ceza, engelliye iş kaynağı oldu11:24 - '95 puan alan mülakatta eleniyor, 75 puan alan kazanıyor'11:21 - Her engellinin bir 'iş koçu' olacak11:19 - FETÖ'cü Kemal Batmaz'a hücre cezası
11:16 - Gram altın 260,5 lira seviyelerinde11:16 - Irak'ın kuzeyine hava harekatı11:10 - Engelli çocuğu olan çalışan anne erken emekli olabilir11:08 - 'Geleceğin meslekleri' YKS tercih kılavuzunda11:01 - Muhtarlar ilk defa bilgisayar başına geçti11:00 - Harran Üniversitesi görevde yükselme sözlü sınavında adaylara haksızlık yapmadı10:58 - 1 litre benzinden 300 litre gaz10:47 - Polis memuruna saldıran zanlı tutuklandı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Sizce, Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkarılmalı mı?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam