1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Aylıksız izinlerle ilgili sık sorulan sorular ve cevapları

Ahmet Ünlü..
29 Mayıs 2016 08:39
Yazdır
Aylıksız izinlerle ilgili sık sorulan sorular ve cevapları

Bugünkü yazımızda devlet memurlarının aylıksız izinleriyle ilgili sıkça sordukları sorular ve cevaplarını Devlet Personel Başkanlığı görüşleri doğrultusunda maddeler halinde açıklamaya çalışarak oyucularımızın sorunlarına çözüm bulmaya çalışacağız.

Analık izninin bitim tarihinde göreve başlayıp 6 ay çalışan memura, doğum sebebiyle verilen aylıksız iznin geri kalan süresi kullandırılabilir mi?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 108'inci maddesinin (B) fıkrasında; "Doğum yapan memura, 104'üncü madde uyarınca verilen doğum sonrası analık izni süresinin bitiminden; eşi doğum yapan memura ise, doğum tarihinden itibaren istekleri üzerine yirmidört aya kadar aylıksız izin verilir" hükmüne yer verilmiştir.

Bu hükme göre, doğum yapan memura verilecek aylıksız iznin başlangıç tarihinin, doğum sonrası analık izninin (asgari 8, azami 13 hafta) bitimi; eşi doğum yapan memura verilecek aylıksız iznin başlangıç tarihini ise doğum tarihi olarak belirlemiştir.

Bu çerçevede, doğum yapmasını müteakip analık izninin bitiminde göreve başlayan ve altı aydan sonra ücretsiz izin talebinde bulunan personele doğum sonrası analık izninin bitiş tarihini takip eden yirmidört aylık sürenin aşılmamasını teminen a aylık sürenin düşülerek kalan süre kadar aylıksız izin verilmesi gerekmektedir. Bu konuda da idarenin takdir hakkı yoktur. Zira, madde metninde yer alan hüküm emredicidir.

Erken doğum yapan memurun doğum sebebiyle verilen aylıksız izninin başlangıç tarihi nasıl belirlenir?

657 sayılı Kanun'un 104 ve 108'inci maddelerine göre; a) Doğumdan önce sekiz hafta süreli analık iznine ayrılan ve bu süre içerisinde erken doğum yapan memurun, erken doğum sebebiyle kullanamadığı doğum öncesi analık izni süreleri, doğum sonrası sekiz haftalık analık iznine eklenecektir.

b) Beklenen doğum tarihinden önceki üç haftaya kadar kurumunda fiilen çalışan kadın memurun, son üç haftalık doğum öncesi analık izni süresi içerisinde erken doğum yapması sebebiyle doğum öncesinde kullanamadığı analık izni süresi (kurumunda fiilen çalışarak geçirdiği süreler ile birlikte), doğum sonrası analık izni süresine ilave edilecektir.

c) Beklenen doğum tarihinden sekiz hafta öncesinde doğum öncesi analık iznine ayrılmayarak, sağlık durumunun uygun olduğuna dair tabip raporu almak suretiyle kurumunda fiilen çalışmaya devam eden kadın memurun, bu süre içerisinde erken doğum yapması halinde, erken doğum sebebiyle kullanamadığı doğum öncesi analık izni süresi ile kurumunda fiilen çalışarak geçirdiği süreler doğum sonrası sekiz haftalık analık iznine eklenecektir.

Eşinin yurtdışı lisansüstü eğitimi nedeniyle aylıksız izinde iken doğum yapan memura, göreve başlamadan doğum sonrası analık izni ve aylıksız izin verilebilir mi?

657 sayılı Kanun'un 104 ve 108'inci maddelerine göre; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 108'inci maddesi gereği eşinin yurtdışı lisansüstü eğitimi nedeniyle aylıksız izinli iken doğum yapan memura, göreve başlamadan doğum sonrası analık izni ile bu tarih sonrasında yirmidört aya kadar aylıksız izin verilebilir.

Eşi yurtdışında görevlendirilen aday memura, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 108'inci maddesi çerçevesinde aylıksız izin verilebilir mi?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 108'inci maddesinde; Özel burs sağlayan ve bu burstan istifade etmesi için kendilerine aylıksız izin verilenler de dahil olmak üzere burslu olarak ya da bütçe imkanlarıyla yetiştirilmek üzere yurtdışına gönderilen veya sürekli görevle yurtiçine ya da yurtdışına atanan veya en az altı ay süreyle yurtdışında geçici olarak görevlendirilen memurlar veya diğer personel kanunlarına tabi olanlar ile yurtdışına kamu kurumlarınca gönderilmiş olan öğrencilerin memur olan eşleri ile 77'nci maddeye göre izin verilenlerin memur olan eşlerine görev veya öğrenim süresi içinde aylıksız izin verilebileceği hükme bağlanmıştır.

Buna göre, eşleri yurtdışında görevlendirilen memurlar için bu iznin verilmesinde aday veya asil memur olma gibi bir kayıt getirilmediğinden, ilgili personele mezkur madde hükmü çerçevesinde belirtilen süre kadar aylıksız izin verilebilecektir. Bu izin verilmesinde idarenin takdir hakkı vardır.

Eşi 4857 sayılı İş Kanunu'na tabi olarak çalışan ve yurtdışında görevlendirilen memura, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 108'inci maddesinin (D) fıkrasına göre aylıksız izin verilebilir mi?

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Yeni Şafak
Bu haberi oylayabilirsiniz 2 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
00:48 - Kuşadası Körfezi'nde 28'i çocuk 77 kaçak göçmen yakalandı00:46 - Denizde can pazarı: 1 ölü, 1 kayıp, 1 yaralı00:19 - Tekirdağ'da 45 kişi dönerden zehirlendi00:11 - 22 Temmuz 2019 tarihli tarım bakanlığına ait görevden alma kararı yayımlandı00:06 - Yaşı beklemek için istifa eden vefat ederse ne olur?00:03 - 22 Temmuz 2019'dan önemli gündem başlıkları00:00 - Maltepe Üniversitesi tercih tanıtım günleri başladı23:45 - Dışişleri'nden Pakistan'daki terör saldırısına kınama22:51 - Tekirdağ'da yemekten zehirlenen 45 kişi hastanelik oldu22:46 - 2. el otomobil piyasası en durgun dönemini yaşıyor
22:41 - Türk Eczacıları Birliği'nden işsizlik vurgusu22:36 - Yavuz Oğhan'dan iddialara yanıt22:32 - Şırnak polisi 12/24'e geçti22:31 - İsmail Küçükkaya FOX TV'den kovuldu mu?22:26 - Ömer Çelik'in desteğiyle gitmişlerdi, ikinci oldular22:21 - Okul inşaatından demir çalan kişi tutuklandı22:16 - Adıyaman'da bedelli erbaş ve erler yemin etti22:11 - Maddi hasarlı kazada yumruklar havada uçuştu
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Sizce, Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkarılmalı mı?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam