1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Memur yer değiştirme yönetmeliğinde yapılan düzenleme kimleri kapsıyor?

Devlet memurlarının yer değiştirme yönetmeliğinde yapılan düzenleme doktorları kapsıyor
01 Eylül 2016 09:08
Yazdır
Memur yer değiştirme yönetmeliğinde yapılan düzenleme kimleri kapsıyor?

Bakanlar Kurulu, 1 Eylül 2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan düzenlemeyle, Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelikte değişiklik yaptı.

Yapılan değişiklik şu şekildedir:

"MADDE 1- 19/4/1983 tarihli ve 83/6525 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmeliğin 14 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
"Genel sağlık bakımından önemi haiz sağlık personeli hakkında özel yönetmelikte düzenleme yapılması kaydıyla birinci fıkranın (d) bendi hükmüne ilişkin farklı usul ve esaslar belirlenebilir."

Maddenin atıfta bulunduğu 14. maddenin 1/d fıkrası şekildedir:

"Aile birliği mazeretine dayanarak yer değişikliği memurun;
d) Kamu personeli olmayan eşinin, talep edilen yerde başvuru tarihi itibarıyla son iki yıl içinde 360 gün sosyal güvenlik primi ödemek suretiyle kendi adına veya bir hizmet akdi ile işverene bağlı olarak çalışmış ve halen çalışıyor olması halinde bu durumda olan eşin bulunduğu yere,"

Burada yapılan değişiklik, Sağlık Bakanlığının stratejik personel olarak tanımladığı ancak Danıştay'ın iptal ettiği tabip ve uzman tabiplere yöneliktir. Sağlık Bakanlığı kurumsal yer değiştirme yönetmeliğinde yapacağı düzenlemeyle, eşi özel sektörde çalışan tabip ve uzman tabiplerin aile birlikteliğine dair naklini yapmayacaktır. Daha önce kurumsal yönetmelikle yürürlüğe konulmuş olan benzer bir düzenleme, Danıştay tarafından, mevzuat dayanağı olmadığı için iptal edilmişti.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 7 19
6 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Sizce, Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkarılmalı mı?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam