1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

FETÖ'den atılanların, öğretmen, mühendis ve doktor gibi unvanları da iptal oldu mu?

FETÖ'den atılanların mezuniyetle elde ettikleri unvanlar da iptal oldu mu?
05 Eylül 2016 14:10
Yazdır
FETÖ'den atılanların, öğretmen, mühendis ve doktor gibi unvanları da iptal oldu mu?

1 Eylül 2016 tarihi itibariyle 50 bini aşkın kamu personeli ihraç edildi, yani görevlerine son verildi.

Görevlerine son verilen personel arasında öğretmen, mühendis, doktor ve hemşire unvanlarında olanlar da bulunmaktadır.

670 sayılı KHK'da şu hüküm yer almaktadır:

"Madde 4 - (1) 667 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 3 üncü ve 4 üncü maddeleri kapsamında kamu görevinden çıkarılanlar, uhdelerinde taşımış oldukları büyükelçi, vali gibi unvanları ve yüksek mahkeme başkan ve üyeliği, müsteşar, hakim, savcı, kaymakam ve benzeri meslek adlarını ve sıfatlarını kullanamazlar ve bu unvan, sıfat ve meslek adlarına bağlı olarak sağlanan haklardan yararlanamazlar."

KHK'da kast edilen Devletin verdiği unvan ve sıfatlardır. Kaymakam, vali, büyükelçi, hakim ve savcı gibi unvanları Devlet vermiştir. Devlet verdiği unvanların kullanımını yasaklamaktadır.

Ancak kişilerin mezuniyetle elde ettikleri unvanlar bu kategoriye girmemektedir. Mühendis, hemşire, doktor, öğretmen gibi unvanlar kişilerin öğrenimle elde ettikleri unvanlardandır. Bu nedenle, soru çalarak üniversiteye girme gibi bir durum yoksa, bu unvanların kullanabileceğini düşünmekteyiz.

Diğer taraftan, 667 sayılı KHK'da şu hüküm yer almaktadır:

"(3) Bu maddeye göre görevlerine son verilenlerin silah ruhsatları, gemi adamlığına ilişkin belgeleri ve pilot lisansları iptal edilir ve bu kişiler oturdukları kamu konutlarından veya vakıf lojmanlarından onbeş gün içinde tahliye edilir. Bu kişiler özel güvenlik şirketlerinin kurucusu, ortağı ve çalışanı olamazlar."

Dikkat edileceği üzere, madde metni bazı belgeleri ve lisansları iptal ederken sayma yoluna başvurmuştur. Mezuniyetle elde edilen diplomalar sayılmamıştır.

Bu çerçevede, FETÖ'den atılanlar, KHK'da getirilen yasaklı işlerden (güvenlik şirketi gibi) olmamak kaydıyla özel sektörde hayatlarını devam ettirebilirler.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 29 45
14 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
06:10 - Akdeniz'de sular ısınıyor: Taşucu Tersanesi'nin yapımı yeniden gündemde04:58 - Türkiye Basketbol Federasyonu Ana Statüsünde Değişiklik04:58 - Türkiye Badminton Federasyonu Ana Statüsünde Değişiklik04:57 - Türkiye Bilardo Federasyonu Ana Statüsünde Değişiklik04:56 - Türkiye Golf Federasyonu Ana Statüsünde Değişiklik04:55 - Türkiye İzcilik Federasyonu Ana Statüsünde Değişiklik04:54 - Türkiye Kick Boks Federasyonu Ana Statüsünde Değişiklik04:53 - Türkiye Taekwondo Federasyonu Ana Statüsünde Değişiklik04:52 - Türkiye Yelken Federasyonu Ana Statüsünde Değişiklik04:48 - Yıldırım: 23 Haziran'da İstanbul'un bayramı var
03:46 - Elazığ'da FETÖ operasyonu: 17 gözaltı01:37 - Polislere çarparak yaralayan sürücü vurularak durduruldu01:20 - Adana'da otomobil şarampole yuvarlandı: 2 ölü, 2 yaralı00:03 - Toplu sözleşmede, yabancı dil tazminatı miktarları artırılmalı!00:01 - 22 Mayıs 2019'dan önemli gündem başlıkları00:00 - Bayramdan önce kaskoda son fırsat23:54 - Doktor balıkların sırrı araştırılıyor23:49 - Mezuniyet töreni yapmayan rektöre tepki
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Öğretmenlerin, yaramazlık yapan öğrencinin kulağını çekmesini;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam