1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Bahara sandık, yaza başkanlık

Yol haritası netleşti. AK Parti 15 gün içinde sadece Başkanlık Sistemini içeren teklifini Meclis'e sunacak. Nisan'da referandum, yaz aylarında da başkan seçilecek.
19 Ekim 2016 07:20
Yazdır
Bahara sandık, yaza başkanlık

Başbakan Yıldırım, MHP lideri Bahçeli görüşmesiyle ilgili izlenimlerini MKYK üyeleriyle paylaştı. Bahçeli'nin önerisinde samimi yaklaştığını ve Meclis'te destek olacağı izlenimi edindiğini aktaran Yıldırım "367 krizinin çözümüne nasıl katkı sağladıysak burada da kabul edebileceğimiz bir teklif olması halinde destek veririz" dediğini aktardı.

Başbakan Binali Yıldırım'ın önceki gün MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüşmesi, başkanlık sistemiyle ilgili Anayasa değişikliği takviminin netleştirilmesini sağladı. AK Parti kurmayları, başkanlık teklifinin 10-15 gün içinde Meclis Başkanlığına verilebileceğini belirtiyor. Teklifin, 15 madde dolayında sadece başkanlık sistemini getirmeye dönük düzenlemeleri içermesi planlanıyor. Teklifin 15 gün içinde Meclis Başkanlığına sunulduğunda, bir yandan Bütçe Komisyonu'nda 2017 yılı bütçesinin görüşmeleri sürerken, Anayasa Komisyonu'nda da başkanlık sistemi değişikliği görüşülecek. Aralık ayında Genel Kurul'da yapılacak bütçe görüşmeleri öncesinde başkanlık sistemiyle ilgili değişikliğin komisyondan geçirilmiş olması planlanıyor. AK Parti kurmaylarının MKYK'da yaptıkları takvimlendirme çerçevesinde başkanlık sistemine yönelik Anayasa değişikliğinin Nisan ayı gibi referanduma sunulması planlanıyor. Başkanlık seçimlerinin de, yine teklif metnine konulacak geçici maddeler ile düzenlenerek, yaz aylarında başkanlık seçiminin yapılabileceği ifade ediliyor.

Şerife GÜZEL
Star Gazetesi
Bu haberi oylayabilirsiniz 73 24
Bu haber 42,909 defa okundu. 21 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Sizce bedelli askerlik getirilmeli mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam