1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Türk Akımı'nda ilk gaz 2019'da

Türk Akımı doğalgaz boru hattında süreç hızlandı. Hattın test edilen boruları Karadeniz limanlarında tutulurken 2019 sonu itibariyle Türkiye'ye ilk doğalgaz tedariği hedefleniyor
19 Ekim 2016 07:45
Yazdır
Türk Akımı'nda ilk gaz 2019'da
Mithat Yurdakul

Türkiye ile Rusya arasındaki yeniden yakınlaşma sürecinin ardından, Türk Akımı doğalgaz boru hattında süreç yeniden hızlandı. Projede ilk hedef olarak izin prosedürleri tamamlanacak ve Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci yürütülecek. İzinlerin ardından, inşa sürecine geçilecek. 2019 yılı sonu itibariyle Türkiye'ye ilk doğalgaz tedariğinin sağlanmasının hedeflendiğini kaydeden yetkililer, "Birinci boru hattı için gerekli olan borular üretilmiş, test edilmiş ve Karadeniz'deki limanlarda tutulmaktadır" bilgisini verdi.

Tarihi Putin-Erdoğan zirvesinin ardından doğalgaz boru hattı için imzalar atılırken, gözler izin sürecine çevrildi. Edinilen bilgiye göre gelinen noktada, Türkiye'deki boru hattının yeni bölümü için gerekli izin süreçleri için harekete geçilecek ve öncelikle ÇED süreci yürütülecek. İzinlerin ardından, inşa sürecine geçilecek.

Borular limanda

2019 yılı sonu itibariyle Türkiye'ye ilk doğalgaz tedariğinin sağlamsanını hedeflendiğini kaydeden yetkililer, "Birinci boru hattı için gerekli olan borular üretilmiş, test edilmiş ve Karadeniz'deki limanlarda tutulmaktadır. Türkiye sularındaki yeni bölüm için, boru hattının çevreye ve civarında yaşayanlara duyarlı bir biçimde inşa edildiğinden emin olmak amacıyla Çevresel Etki Değerlendirmesi'nin bir parçası olarak ilave incelemeler yapacağız" bilgisini verdi. Daha önce iptal edilen Güney Akım kapsamında, açık deniz güzergahının büyük bir bölümünün incelendiğini belirten yetkililer, "Türkiye sularındaki yeni bölüm için, boru hattının çevreye ve civarında yaşayanlara duyarlı bir biçimde inşa edildiğinden emin olmak amacıyla ÇED'in bir parçası olarak ilave incelemeler yapacağız" bilgisini verdi.

Hattın Avrupa ayağı yapım aşamasında...

Boru hattının Avrupa'da hangi ülkelerden geçeceği de bir başka önemli nokta. Türk Akımı'nın, Yunanistan-Türkiye sınırından geçeceğini ifade eden yetkililer, şunları belirtti:

"Bu noktadan sonra ise, Avrupa Birliği içerisindeki taşıma kapasitesini oluşturmak, Avrupa'daki taşımacılar tarafından belirlenecek. Bölgedeki ülkeler, boru hatlarını daha öteye bağlama konusunda ilgi göstermiş durumdalar. Birçok proje önerildi ve hatta yapım aşamasında. Avrupa'nın doğalgaz talebi üzerine yapılan son tahminler; Avrupa'nın doğalgaza olan ihtiyacının devam edeceğini belirtiyor. Avrupa'daki rezervlerin azalması ve birçok ülkenin nükleer enerji üretimini azaltmasıyla birlikte, talep ile arz arasındaki farkın önümüzdeki yıllarda daha da artacağı öngörülüyor. Bu durum, Türk Akımı üzerinden gelecek doğal gaza talep olacağı konusunda kendimizi olan güvenimizi sağlıyor. Gazprom, Rusya'dan Avrupa'ya mevcut sözleşmelerle iletilen doğalgaz tedariğinin daha güvenli ve güvenilir bir güzergaha sahip olması açısından Türk Akımı üzerinden sağlanacağını belirtti."

Milliyet
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 1
Bu haber 1,466 defa okundu.
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ANKET
OHAL'den rahatsızlık duyuyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam