1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Türk savaş uçakları harekat merkezinde!

Türk Hava Kuvvetleri, henüz bir talep gelmemiş olsa da Musul'a dönük hazırlıklarını tamamladı. F-16 ve F-4 uçakları, yakıtları dolu, mühimmatları yüklenmiş halde emir bekliyor.
19 Ekim 2016 08:30
Yazdır
Türk savaş uçakları harekat merkezinde!

Dün Başbakan, Hava Kuvvetleri'nin operasyona nasıl katıldığının sorulması üzerine, "Şimdi değil. İcap edince olacak. Türkiye'nin prensip olarak koalisyonun içinde olması konusunda bir mutabakat var. Şu anda değil ama kullanıldığı zaman koalisyon içerisinde bizimkiler de yer almış olacak" dedi.

"Gruptaki konuşmanızdan şu an orada olduğu gibi anlaşıldı" denilmesi üzerine de Yıldırım, "Operasyon detaylarını bilmiyorum. Önemli olan koalisyon içinde olmaktır" ifadesini kullandı.

Yıldırım'ın bu sözleriyle neyi kastettiği, Türkiye'nin operasyona hangi boyutuyla katılmış olduğu sorularına yanıt askeri kaynaklardan geldi.

HAVA KUVVETLERİMİZ KÜVEYT'TE

Buna göre, önceki gün başlayan operasyona Türkiye, dün akşam itibarıyla bir atış gücüyle katılmadı. Buna karşılık, Hava Kuvvetleri, operasyonun yönetildiği Kuveyt'teki Harekat Merkezi'ne kabul edildi.

Türkiye'nin, "Biz de katılmalıyız" talebi üzerine yapılan görüşmeler sonrasında anlaşmaya varıldı. Bu kabul, Türk hava unsurlarının Musul operasyonuna dahil edilmesi anlamına geliyor.

Türkiye, başta ABD olmak üzere Musul operasyonuna katılan koalisyon ülkeleriyle yapılan bu anlaşma sonucunda, Musul operasyonunun koordinasyonuyla ilgili karar alma mekanizmasına da dahil edilmiş oldu.

SAVAŞAN ŞAHİNLER HAZIR

Kuveyt'teki merkezde yapılan ve yapılacak, hava harekatlarının koordine edildiği toplantılara katılacak olan Türkiye, görev verilmesi durumunda uçaklarıyla operasyonda yer alacak.

Hemen belirtmek gerekir ki şu ana kadar Türkiye'den uçakların havalanması konusunda bir talep olmadı.

Ancak TSK'ya ait jetler dün itibarıyla Kuveyt'teki Musul Operasyonu Harekat Merkezi'nin uçak envanterine dahil edildi.

Görev emirleri doğrultusunda, savaşan şahinler olarak bilinen F-16 ve F-4'ler operasyonlara başlayacak.

Koalisyonun talebine göre Türkiye'nin günde en az iki, en çok 10 harekata uçaklarıyla katılması öngörülüyor.

Hatırlanacağı gibi, Suriye'de DEAŞ'a karşı mücadele kapsamında Katar'daki Müşterek Hava Harekat Merkezi'nin komutasında Türk uçakları bazen günde 10 kez harekatlara katılıyordu.

Türk Hava Kuvvetleri, henüz bir talep gelmemiş olsa da Musul'a dönük hazırlıklarını tamamladı. F-16 ve F-4 uçakları, yakıtları dolu, mühimmatları yüklenmiş halde emir bekliyor.

Bu şekilde hazır bekleyen 16 uçak, görev emirleri doğrultusunda hemen harekete geçebilecek.

Milliyet
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 2
Bu haber 1,516 defa okundu.
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ANKET
OHAL'den rahatsızlık duyuyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam