1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Bakan Özlü: Cari açığı teknolojiyle kapatırız

Türkiye'nin teknoloji odaklı çalışması gerektiğini söyleyen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü teknoloji açığı kapanırsa otomatik bir şekilde Türkiye'nin dış ticaret açığının kapanacağını söyledi
01 Aralık 2016 08:25
Yazdır
Bakan Özlü: Cari açığı teknolojiyle kapatırız

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen Ar-Ge İnovasyon Zirvei'nde konuştu.Türkiye'nin içinde bulunduğu şartlardan ötürü yoğun politik bir gündeminin olduğunu belirten Faruk Özlü; teknoloji , inovasyon, araştırma-geliştirme gibi konuların daha çok konuşulması gerektiğini söyledi.

TEKNOLOJİ AÇIĞIMIZ VAR

Türkiye'deki teknoloji açığının cari açıktan daha önemli olduğunu ifade eden Özlü, Biz ne zaman teknoloji açığını kapatırsak, otomatik bir şekilde Türkiye'nin dış ticaret açığı kapanacak, Türkiye'nin cari açığı kapanacak, bundan emin olun" diye konuştu. Özlü, geçtiğimiz yıl araştırma-geliştirme faaliyetlerine 20 milyar 600 milyon Türk Lirası harcandığını, yeterli olmasa da bunun cumhuriyet tarihinin rekoru olduğunu söyleyerek, "Araştırma-geliştirmeye ciddi bir meblağ harcıyoruz, inşallah bundan sonra da bu yöndeki harcamalarımız devam edecek. Bundan sonraki süreçte bu harcamaların performansını değerlendirirken girdi bazlı değil, çıktı bazlı değerlendireceğiz. Yani ne kadar harcadığımızı değil, bu harcamalardan ne elde ettiğimizi değerlendirerek bir sonuca ulaşacağız. Bu bakımdan devlet teşkilatımızda gerekli düzenlemeleri yapmak için çalışıyoruz. Başta TÜBİTAK olmak üzere hem bizim bakanlığımız hem yatırım yapan, araştırma- geliştirme yapma potansiyeli olan bakanlıklarda bir yapılanmaya gidiyoruz" şeklinde konuştu.

PATENT YASASI MECLİS'T

Meclis'te bu hafta patent yasasının görüşüleceği bilgisini veren Faruk Özlü, Biliyorsunuz patent kanunu üzerinde şimdiye kadar çok sayıda kanun hükmünde kararname çıkarıldı, çok sayıda düzenleme yapıldı. Bunların hepsini bir araya getirip ülkemizin Avrupa Birliği standartlarında bir patent yasası olacak. Bunu da bu hafta Meclis'e getireceğiz. Yetişmezse bütçeden sonra; ama bu yıl içerisinde patent yasasını Meclis'ten geçireceğiz. Bu da araştırma-geliştirme ve teknoloji üretme noktasında Türkiye için büyük bir kazanç olacak" dedi.

Yeni Şafak
Bu haberi oylayabilirsiniz 7 2
Bu haber 1,945 defa okundu. 4 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Taşeron personelin, işçi kadrosuna geçirilmesini;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam