1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

'Kurda dalgalanma 1,5 ay daha sürecek'

Başbakan, ABD seçimleri sonrası TL'de yaşanan değer kaybının nedenini bildiklerini, bunun 1,5 ay daha süreceğini söyledi.
01 Aralık 2016 18:15
Yazdır
'Kurda dalgalanma 1,5 ay daha sürecek'

Başbakan Binali Yıldırım, TÜSİAD'ın Yüksek İstişare Konseyi toplantısında konuştu.

Başbakan Yıldırım, önceki gece Adana'da bir kız öğrenci yurdunda gerçekleşen yangın faciası hakkında sorumluların tespit edileceğini ve TBMM'de araştırma komisyonu kurulacağını söyledi.

Yıldırım, "15 Temmuz'da dünyada emsali görülmemiş bir işi başardık. Bunu Amerikalı da anlamıyor, Avrupalı da... Türk milleti bayrağına sahip çıkması gerektiğinde her şeyi göze alır." dedi.

Başbakan Yıldırım, kendisinden önce konuşan TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes ve YİK Üyesi Tuncay Özilhan'ın yaptığı konuşmaya yönelik olarak, "Bu günleri baz alırsak kötümser olmak için çok sebebimiz olabilir. Ancak biraz uzun vadeli düşünürsek, kötümser olmamız için bir sebep yok. Tedbirlerimizi alırken kötümser düşünelim de, gelecek beklentilerimiz için kötümser olmaya ihtiyaç yok" şeklinde konuştu.

TL'deki değer kaybı canımızı sıkıyor

Yıldırım, kurda yaşanan dalgalanmalarla ilgili olarak, "8 Kasım'dan bugüne yaşananları sadece Türkiye'ye mahsus görürsek yanlış yapmış oluruz. Bu küresel bir gelişmedir, Türkiye de payını almıştır. Bütün para birimleri yüzde 5 saptıysa bizim paramız 2 katı saptı, bunu da biliyoruz, sebeplerini de biliyoruz. Türkiye geçtiğimiz 4 ayda uçurumdan döndü. Endişeye gerek yok, bunun da üstesinden geleceğiz, en iyi siz biliyorsunuz. Türkiye ekonomisi küresel sistemin bir parçası" diye konuştu.

'Dalgalanma 1,5 ay daha sürecek'

Başbakan, "Şunu bilelim, bu dalgalanma herhalde 1 ay-1,5 ay gibi daha devam edecek. Ne zamana kadar, 20 Ocak'a kadar. Yeni seçilmiş başkan (ABD) iş başına geldikten sonra biraz daha öngörülebilirlik artacak ve taşlar yerine oturacak" ifadelerini kullandı.

'OHAL'in kalkmasını biz de istiyoruz'

Olağanüstü Halin kalkmasını bizde istiyoruz, ama OHAL'de ekonomiyi doğrudan ilgilendirecek önemli kararlar da aldık. OHAL kararı alçak örgütün devlet kademelerinden temizlenmesine yönelik bir karardır.

AK Parti'nin anayasa çalışmalarıyla ilgili olarak konuşan Yıldırım, şunları kaydetti: "Bir anayasa değişikliği durumu var. Bu rejim değişikliği değil. Bu bir ihtiyaç, Türkiye'nin geleceği, istikrarı için bir ihtiyaç. Zor bir coğrafyada yaşıyoruz, bu coğrafyada istikrarsızlığın bedeli çok ağır olur. O nedenle Türkiye'nin her seçimde tek başına bir iktidar çıkarması gerek. Türkiye tek başına iktidara sahip, güçlü siyasi iradeye sahip bir yönetimi olması gerek

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 3 0
Bu haber 5,809 defa okundu. 1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Size göre, Türkiye'de erken bir yerel veya genel seçime ihtiyaç var mı?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam