1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Ev almaya gücü yetmeyen oda alabilecek

TOKİ'nin konutları gayrimenkul yatırım fonlarının portföyüne girmesiyle vatandaş aldığı fon payları ile evin bir bölümüne sahip olabilecek.
01 Aralık 2016 22:34
Yazdır
Ev almaya gücü yetmeyen oda alabilecek

Sermaye Piyasası Kurulu'nun çıkardığı Gayrimenkul Yatırım Fonlarına İlişkin Esaslar Tebliği'nde değişiklik yapan yeni tebliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Artık metrekareyle ev alınabilecek.

EV ALMAYA GÜCÜ YETMEYEN ODA ALABİLECEK

Yeni düzenlemeyle TOKİ, belediye ve İller Bankası başta olmak üzere kamunun ürettiği konutlar artık pay olarak yatırımcılara satılabilecek. Böylece TOKİ'nin ürettiği binlerce konut artık gayrimenkul yatırım fonlarının portföyüne girecek. Böylece bir ev parasından çok daha düşük tasarrufu olan yatırımcılar, aldıkları fon payları sayesinde TOKİ'den evin bir odasını, mutfağını ya da sadece salonunu satın almış olacaklar.

BELEDİYELER DE DAHİL OLABİLECEK

Tebliğe yeni eklenen madde ile gayrimenkul projelerine yatırım bakımından, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, İller Bankası AŞ, belediyeler ile bunların bağlı ortaklıkları, iştirakleri veya yönetim kuruluna aday gösterme imtiyazının bulunduğu şirketler tarafından gerçekleştirilen inşaat ruhsatı alınmış projeler kapsamındaki bağımsız bölümler, inşaatın tamamlanma oranına bakılmaksızın fon portföyüne dahil edilebilecek.

FONLARDA YENİ DÖNEM

Yapılan değişiklikleri değerlendiren Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYODER) İcra Kurulu Üyesi Haluk Sur, "Fonlar devam eden projelere yatırım yapamıyordu. Şimdi bu yönetmelikle TOKİ, Emlak Konut, Kiptaş gibi kurumlarca yapılan projelerde 'inşaat oranına bakılmaksızın' fon portföyüne eklenebilir deniyor. Projenin başında yapılan yatırım daha yüksek kar sağlar. Bu bakımdan yatırımcı için ve fonların gelişim süreci için önemli bir adım. Bir de kamu ile ortak yapılan onlarca proje var. Bu şirketlerin stoklarını eritmesi ve finansman sağlaması için de olumlu bir gelişme" dedi.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 20 0
Bu haber 11,601 defa okundu. 3 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Spor giyimde en çok hangi markayı tercih ediyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam