1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

OSB'lerde TL'ye geçit yok

Sayıları 300'ü bulan OSB'lerde dolar isyanı başladı. Yönetimlerin arazi satışı dahil, tüm anlaşmaları döviz cinsinden yapması maliyetleri % 30 artırdı. Parsellerin değeri yalı fiyatlarını solladı
02 Aralık 2016 06:40
Yazdır
OSB'lerde TL'ye geçit yok

Türkiye ekonomisinin en stratejik noktalarından Organize Sanayi Bölgelerinde de (OSB) dolar isyanı başladı. Alışveriş merkezlerinde olduğu gibi sanayi bölgelerine de Türk Lirası'nın adeta ayak basamadığı ortaya çıktı. Sadece parsel satışları değil, OSB içindeki otel, kreş, restoran, hatta otopark giderlerinin bile dolar tarifesinde olması sanayiciyi adeta çıldırttı. Firma sahiplerinin verdiği bilgiye göre, OSB'lerdeki hizmet maliyetleri, son bir yıl içinde yüzde 25 ile 30 arasında zamlandı.

EN KÜÇÜK ARSA YALI FİYATINA

Döviz destekli arazi rantının tavan yaptığı bölgelerin başında Marmara yer alıyor. Bursa, Tekirdağ, Kocaeli ve İstanbul'da sayıları 40'ı bulan OSB'lerde küçük bir arazi satın almak için Boğaz kenarındaki bir yalı fiyatını gözden geçirmeniz gerekiyor. Arazilerin rant amacıyla boş tutulmasının da etkisiyle metrekare fiyatlarının 2 bin dolara dayandığı bu bölgelerde üretim de risk altına girmiş durumda. Konuyla ilgili somut bir örnek, Gebze Organize Sanayi Bölgesi'nde yaşanıyor. Kurumun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, 5.326 metrekarelik rezerv sanayi parseli için 21 Aralık'ta açık artırma usulü ile satış yapılacak. Dolar üzerinden satışa çıkartılan arsanın metrekare fiyatı New York'taki arazi fiyatlarını sollamış durumda. Açık artırma başlangıç fiyatının 512 dolar olduğu ihalede bu rakamın bin dolara kadar çıkması bekleniyor. OSB yöneticileri dolar üzerinden gerçekleşen kiralama ve satış işlemlerinin Türkiye'deki sayıları 300'ü bulan sanayi bölgelerinin tamamına bir gelenek haline geldiğini ifade ediyor. Öte yandan hükümetin TL'ye geçiş çağrısına uyan sanayi bölgeleri de bulunuyor. İstanbul'un önemli sanayi merkezlerinden olan İMES, yapılan çağrının ardından yönetim kararı alarak birikimlerini ve ticaret sistemini TL'ye çevirdiğini duyurdu.

SANAYİCİLER DOLAR RANTI İSTEMİYOR

Dolarrantı sanayiciler tarafından ilgili bakanlıklara şikayet edilmeye başlandı. OSB yönetimlerinin üretime değil, ranta yönelik politika izlediklerinden yakınan işadamları, konuyla ilgili olarak kamunun devreye girmesini talep ediyor.

Sabah
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 3
Bu haber 1,570 defa okundu.
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ANKET
Sizce ülkemizin en büyük sorun nedir?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam