1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

MİT'e 15 Temmuz'da darbe ihbarı yapılmamış

Habertürk yazarı Murat Bardakçı MİT'e 15 Temmuz'da darbe ihbarı yapılmadığını MİT'in helikopterlerle basılıp müsteşarın götürülmesinden ibaret olduğu ihbarının yapıldığını yazdı
02 Aralık 2016 08:00
Yazdır
MİT'e 15 Temmuz'da darbe ihbarı yapılmamış
Habertürk Gazetesinden köşe yazarı Murat Bardakçı'nın aktardığı bilgilere göre: Önce, MİT'e yapılan ihbarın ardından yaşananlar hakkında bilinenleri, basında şimdiye kadar yazılanların doğrultusunda maddeler halinde sıralayayım: - 14.45: Binbaşı H.A. MİT'e giderek darbe ihbarında bulunuyor. - 16.00: İhbar, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'a ulaştırılıyor. - 16.21: Hakan Fidan, Genelkurmay İkinci Başkanı'nı ihbardan telefonla haberdar ediyor. - 16.30: Hakan Fidan, Genelkurmay Başkanı ile yine telefonla ihbarı görüşüyor. - 18.00: Hakan Fidan, Genelkurmay'a giderek Orgeneral Hulusi Akar ile biraraya geliyor. - 18.30: Genelkurmay uçaklara, helikopterlere ve zırhlı birliklere uçuş ve hareket yasağı getiriyor. Şimdiye kadar yazılanlar ve anlatılanlar böyle ama Ankara'daki üst düzey yetkililerin, Genelkurmay Başkanı'na dayandırarak söyledikleri oldukça farklı: 15 Temmuz günü saat 14.45'te MİT'e giden Binbaşı A.H. darbe değil, "MİT'i helikopterlerle basıp Hakan Fidan'ı alacaklar" ihbarında bulunuyor. İhbardan haberdar edilen Müsteşar Hakan Fidan o gün daha sonra gittiği Genelkurmay'da ihbarı yorumlarken bunun "Büyük resmin küçük parçası olabileceği, yapılacağı söylenen baskının gerisinde başka bir teşebbüsün bulunabileceği" ihtimalini hatırlatıyor, uçuş ve zırhlı birliklere hareket yasağı emri de Fidan'ın bu uyarısı üzerine veriliyor. VE, MESELENİN ASLI Ankara'daki sözünü ettiğim çevreler de Genelkurmay Başkanı'nın Fidan'dan aldığı ihbarın darbe girişimi değil, MİT'in helikopterlerle basılıp müsteşarın götürülmesinden ibaret olduğunu ama Fidan'ın bu arada "büyük ve küçük resim" uyarısını da yaptığını söylediğini anlatıyorlar.
Habertürk
Bu haberi oylayabilirsiniz 10 0
Bu haber 5,368 defa okundu.
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ANKET
Lojmanların, içinde oturanlara, ihalede oluşan en yüksek bedelle satılacak olmasını;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam