1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Mahkeme: Memura 'rüşvetçi' demek ifade özgürlüğüdür

Eski Antalya Baro Başkanı Alper Tunga Bacanlı, "icra müdürlerine hakaret ettiği" iddiasıyla yargılandığı davada beraat etti. Mahkeme heyeti, Antalya Barosu Genel Kurulunda, sanığın isim ve kimlik belirtmeksizin "icra müdürlerinin rüşvet aldığı" yönündeki sözlerinin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 10. Maddesi'nde bulunan "ifade özgürlüğü" kapsamına girdiğine karar verdi
02 Aralık 2016 12:05
Yazdır
Mahkeme: Memura 'rüşvetçi' demek ifade özgürlüğüdür

Antalya 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, sanık avukat Alper Tunga Bacanlı ile müştekiler Reşat Balyemez, Fahrettin Şahin, Necati İlhan ve taraf avukatları katıldı.

Mahkeme heyeti, Antalya Barosu Genel Kurulunda, sanığın isim ve kimlik belirtmeksizin "icra müdürlerinin rüşvet aldığı" yönündeki sözlerinin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 10. Maddesi'nde bulunan "ifade özgürlüğü" kapsamına girdiğine karar verdi.

Bacanlı'nın 18 Ekim 2014 tarihinde Antalya Baro Genel Kurulu'ndaki konuşmasının, suç unsuru taşımadığına hükmeden heyet, bu konuşmaya yönelik suç işleme kastı tayini yapılmadığı veya kusurluluğun tespit edilemediği gerekçesiyle Bacanlı'nın beraatine karar verdi.

Duruşma sonunda, Bacanlı'ya destek veren avukatlar, adliye koridorunda özçekim yaptı. Daha sonra basın mensuplarına açıklama yapan Bacanlı, konuşmalarının ifade özgürlüğü, eleştiri sınırları içerinde kaldığı ve hakaret unsuru içermediğine karar verildiğini hatırlattı. Bacanlı, "Beklediğimiz bir karardı. Bütün eksiğine, yanlışına rağmen yargıya güveneceğiz. Bize düşen budur." dedi.

Memura 'rüşvetçi' demenin cezası ne kadardır?

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 29 12
Bu haber 21,454 defa okundu. 10 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Milli piyango bileti hakkında ne düşünüyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam