1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Ombudsman görüşüne uymayan kurum teşhir edilecek

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, KDK'nın görüşlerine uymayan kamu kurumlarını teşhir edeceğiz dedi.
11 Ocak 2017 11:46
Yazdır
Ombudsman görüşüne uymayan kurum teşhir edilecek

Edip Üzen/Memurlar.net

Kamu Denetçiliği Kurumu Başdenetçisi Şeref Malkoç, memurlar.net'in de aralarında olduğu basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Memurlar.net olarak Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç'a sorduğumuz soru ve cevapları.

Sorduğumuz sorular ve cevapları

Kamu Denetçiliği Kurumu'nun verdiği görüşler tavsiye niteliğinde. Bu durum Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunu'ndaki hükümden kaynaklanıyor. Kamu Denetçiliği Kurumu'nun vereceği görüşlerin bağlayıcı olmasına dair neler düşünülüyor?

Öncelikle uygulanması için takipçisi olacağız. Denetimleri artıracağız. Görüşlerin uygulanması hususu dünyada da tartışılan bir konu. Görüşlerimiz 30 gün içinde uygulanmalı eğer uygulanmazsa, ilgili kurumu kamuoyu önünde teşhir ederiz. Bürokratik oligarşi ile mücadele edeceğiz. Görüşü uygulamayan kurumun başındaki kişiyi TBMM dilekçe Komisyonu'na çağırıp kararın neden uygulanmadığını soracağız. Ayrıca görüşlere uyan ve bu yönde adım atan kurumları da ödüllendireceğiz.

Kamu Denetçiliği Kurumu'nun görüşleri internet üzerinden yayımlanıyordu. Nihat Ömeroğlu'nun başlattığı bu uygulama 2017'de devam edecek mi?

Kamu Denetçiliği Kurumu olarak şeffaflığı ön planda tutuyoruz. Kararlar yayınlanmaya devam edecek.

Başdenetçi Malkoç, İhraç edilen personelin KDK'ya başvurup başvuramayacağı sorusunu da cevapladı. Malkoç, İhraçlar yasama faaliyeti içinde yapılmışsa yani KHK ile ihraç edilen bir personelin başvurusunu kabul etmiyoruz, çünkü yetkimizin dışında. Eğer KHK ile değil de idari tasarruf ile Kamudaki işine son verilmişse bu tür başvuruları kabul edip inceliyoruz. Bu şekilde bize 100 civarı başvuru yapılmış durumda dedi.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 3 15
Bu haber 50,757 defa okundu. 16 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Milli piyango bileti hakkında ne düşünüyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam