1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

SOLOTÜRK, Çanakkale'de prova yaptı

Çanakkale Kara Savaşlarının 102. yılı nedeniyle 24-25 Nisan'da düzenlenecek törenler için Gelibolu Yarımadası'ndaki hazırlıklar tamamlandı.
21 Nisan 2017 16:24
Yazdır
SOLOTÜRK, Çanakkale'de prova yaptı

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgede törenlerle ilgili hazırlıklarının tamamlandığını, son rötuşların yapıldığını belirtti.

Kaşdemir, hem yabancı misafirleri hem de ülkenin çeşitli kentlerinden vatandaşları Çanakkale'ye beklediklerini ifade ederek, "Bugüne kadar Çanakkale'deki bütün törenler büyük bir huzur, güven ve barış ortamı içerisinde düzenlendi ve tüm katılımcılar buradan mutlu ve mesut bir şekilde ayrıldı. Bu yıl da 102. yılda Çanakkale'deki törenlerin büyük bir heyecanla, vakarla, kahramanlık duygusuyla ve barış içerisinde geçeceğini biliyoruz." diye konuştu.

Hükümetin, devletin ilgili kurumlarının ve sivil toplum kuruluşlarının Çanakkale'ye büyük önem verdiğini hatırlatan Kaşdemir, gerek deniz savaşlarının gerekse kara savaşlarının anma törenlerine katılım her geçen yıl daha da artığına işaret etti.

- "Bu kutsal topraklara herkesi bekliyoruz"

Kaşdemir, törenlere katılımın memnuniyet verici olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

"İşin güzel tarafı törenler dışında da Çanakkale'ye gelen ziyaretçi sayısı hem yurt içinden hem de yurt dışından çok daha fazla olmaya başlıyor. Bu da Çanakkale'nin ne kadar önemli bir yer olduğunu ortaya koymaktadır. Çanakkale'de herkese yer var, buraya, bu kutsal topraklara herkesi bekliyoruz. Türkiye Cumhuriyetinde, yakın coğrafyamızda yaşayan herkesi Çanakkale'yi gezmeye, görmeye, bu güzel coğrafyayı seyretmeye, bu manevi havayı nefsetmeye davet ediyoruz. Bununla beraber, Avustralyalı, Yeni Zelandalı, Fransız, İngiliz ve burayla bağlantılı olan herkesi Çanakkale'ye davet ediyoruz, bekliyoruz."

- "Üst düzeyde bir hazırlık yapıyoruz"

Törenlere yönelik hazırlıkların büyük oranda tamamlandığını belirten Kaşdemir, şunları kaydetti:

"Çanakkale, barışın çok yoğun olarak yaşandığı ve gelinip gezildiği zaman insanların çok mutlu ve huzurlu ayrıldığı bir yerdir. Buradaki törenler için hazırlıklarımız çok üst düzeyde. Üst düzeyde bir hazırlık yapıyoruz. Zaten buraya milletimiz çok büyük bir önem veriyor. Bunu uzun zamandan beri görüyoruz. Aynı zamanda hükümetimiz ve devletimizin yetkili organları da buraya çok hassas davranıyor. Dolayısıyla devletin ve milletin kaynaşmasıyla birlikte Çanakkale çok önemli ve özel bir yer haline geldi."

- "Bölgeye son 15 yılda önemli yatırımlar yapıldı"

Kaşdemir, Gelibolu Yarımadası'na son 15 yılda çok özel ve önemli yatırımlar yapıldığına da değinerek, bu yatırımlarla şehitlik bölgesinin Çanakkale kahramanlığına yakışır bir hale geldiğini anlattı.

Emeği geçenlere teşekkür eden Kaşdemir, "Elbetteki bunlar yeterli değil. Şehitlerimiz için ne yapsak az. Daha güzelini yapmak için de hem hükümetimiz hem Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı, hem de Kültür ve Turizm Bakanlığımız yoğun bir gayret sarf ediyor. Kahraman ecdadımıza ne yapsak azdır, çünkü onlar bu vatan için canlarını ortaya koyarak bir destan yazdılar. Tarihin sayfalarına altın harfler ile 'Çanakkale geçilmez' yazdırdılar. ifadelerini kullandı.

Kaşdemir, Çanakkale kahramanlarının torunları olarak, onların hatıralarını, kahramanlık destanını gelecek kuşaklara aktarmak için çalıştıklarını vurgulayarak, şunları dile getirdi:

"Alan Başkanlığı da zaten bunun için kuruldu. Yeni bir kurum olmamıza rağmen gerek bakanlığımızın gerekse Sayın Cumhurbaşkanımızın destekleriyle gerçekten çok güzel işler ortaya çıkmaya başladı. Çanakkale tarihi alanı, bir kahramanlık destanının yazıldığı topraklar olmakla beraber bölgedeki hedefimiz, tüm dünya çapında örnek gösterilecek bir açık hava müzesi haline dönüştürmektir burayı. Biz yavaş yavaş buraya doğru ilerliyoruz. Gerek restorasyonlar gerekse alt ve üst yapı çalışmalarıyla bölgeye gelen herkesin çok yoğun tebriğiyle, gıptayla baktığı bir yer olmaya başladı. Biz tarihimize çok önem veriyoruz."

Burak Akay

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 1
Bu haber 1,856 defa okundu.
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ANKET
Lojmanların, içinde oturanlara, ihalede oluşan en yüksek bedelle satılacak olmasını;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam